Novákoviny

stránky publicisty Jana A. Nováka

Nacisté na Měsíci

naciNacistická říše, její tajné zbraně i další záhady s ní spojené jsou téma žádané a nosné - takže  pro mnohé autory neodolatelně přitažlivé. Vsadil na ně také španělský publicista Felipe Botaya v knize Kolonie Waldner 555, kterou vydalo nakladatelství Grada. Ovšem i sám autor pro čtenáře zůstane tak trochu záhadou, protože záložka knihy o něm mluví podezřele obecně: "pracoval pro známé nadnárodní společnosti." nebo "přednáší na několika prestižních univerzitách". Takže zasvěcenec, nebo člověk, který předstírá víc než je...?

 

 

Děj knihy je rozehraný nadějně. Do jedné jihoamerické kliniky přivezou těžce popáleného muže pocházejícího z vraku podivného létajícího stroje. Na ruce má prsten se smrtihlavem, jaký dostávají pouze významní hodnostáři SS. A vzápětí si pro něj přijedou američtí vojáci, aby ho odvezli ho neznámo kam, protože muž je zřejmě klíčem k záhadě tajných nacistických laboratoří na území Jižní Ameriky... Velmi podobným tématem se zabývá i moje kniha Létající talíř pro Hitlera (i když spíš z faktografického hlediska), takže jsem byl pochopitelně zvědavý,

Dál už to ale bohužel tak zajímavé není. Kniha se skládá ze sáhodlouhých popisů a neméně rozvleklých dialogů, jednobarevných postav a nudných proslovů hojně prokládaných srdečným "Heil Hitler!" a "Sieg Heil!" Sloh připomíná první literární pokusy nepříliš nadaného středoškoláka, i když podle záložky je autor ročník 1953. Jen slepý by neviděl, že jeho sympatie jsou zjevně na straně esesáků (což je přece jen něco hodně jiného než cítit svým způsobem pochopitelné sympatie k Německu neprávem poníženému likvidačním Versailleským mírem).

Ale ještě horší snad je celá řada věcných i pravopisných chyb a logických nesmyslů v knize. Například tvrzení na straně 78, že zemská atmosféra se skládá z 69 procent kyslíku by znělo divně i z úst žáka základní školy - tady to ale vážně říká špičkový německý vědec. Totéž platí o objevu, že Měsíc má atmosféru.

Z pokleslejší části ufologické literatury navíc Botaya převzal zlozvyk nadužívat odborně znějící termíny ve větách, které nedávají smysl (např. str. 203: "...objekt skočí nebo vyletí víceméně konstantní rychlostí... takže před sebou můžeme mít technologii intového pohonu, která nám umožnila vzlétnout z Měsíce. Jde snad o technologii, která napomohla ke vzlétnutí lunárního modulu při misích v letech 1969 až 1972?..." Co je intový pohon? Nevím nic o tom, že by lunární moduly létaly na iontový pohon – o „intovém“ ani nemluvě…). O hojných editorských a překladatelských přehmatech typu "úředníci...si myslely (str. 219), nebo "konstrukce dopravního letadla Jet" (str. 227) ani nemluvě.

Pokud kniha míří na standardní konzumenty ufologických magazínů a konspiračních teorií, nemuselo by to vadit – dobrá, autor se přizpůsobil předpokládanému IQ čtenáře. Horší ale je, že i tato cílová skupina se bude nudit, protože Botaya se po celou dobu nemůže rozhodnout jestli píše literaturu faktu, dobrodružný román nebo vážně míněný esej na téma "Němci byli na Měsíci dřív než Američané". A co je úplně nejhorší: i tomu nejdůvěřivějšímu čtenáři nakonec zůstane dlužen vysvětlení, proč Třetí říše disponující roku 1944 antigravitačními meziplanetárními loděmi, netušenými zdroji kosmické energie a vědou předstihující Spojence o několik staletí nakonec o rok později válku prohrála odkázána na konvenční zbraně. Být prominentním nacistou, asi dám přednost válečnému vítězství na spolehlivé matičce Zemi před ponurou existencí na Měsíci.

Z celé knihy tak jsou paradoxně nejzajímavější a nejčtivější poslední tři faktografické dodatky na jejím konci, i když jejich souvislost s vlastním dějem je poněkud volná.

Nad knihou o skvělých esesáckých vědcích budujících pro Führera flotilu kosmických lodí může někoho napadnout, že autor propaguje nacismus, ale toho bych se nebál. Aby jakékoliv dílo něco propagovalo, musí být především obratně vystavěné, zajímavé a aspoň přibližně věrohodné. Z Kolonie Waldner 555 by ale doktor Goebbels určitě žádnou radost neměl.

Jan A. Novák

(Felipe Botaya: Kolonie Waldner 555. Přel. Andrea Fajkusová. Obálka neuvedeno. Praha, Grada 2013. 237 s. 299 Kč)

 

 

 

You have no rights to post comments

Ze stejného soudku

 
Joomla Templates: from JoomlaShack.com