Novákoviny

stránky publicisty Jana A. Nováka

Tipy na cesty za záhadami: 4. Štěchovický poklad

stech0

Krajina v okolí Štěchovické přehrady jižně od Prahy je romantická sama o sobě - ještě tajemnější nádech jí ale dodávají legendy o skrytých nacistických pokladech. A že na nich něco bude, o tom svědčí i skutečnost, že tu pátrala také komunistická StB a že pozdější hledači tu ve svých pokusech utratili milióny, jejichž původ patří k dalším záhadám mýtu známého jako štěchovický poklad. A že už v únoru 1946 se tu našel zakopaný archiv státního sekretáře pro Protektorát Čechy a Morava Karla H. Franka. Hledači ale věří, že mnohem víc toho v zemi ještě zůstalo.

 

 

Názory na to, co Štěchovický poklad obsahuje, se ale různí. Zatímco nejpopulárnější hledač Helmut Gaensel tvrdil, že jde hlavně po zlatech a špercích, jeho soupeř Josef Mužík věřil, že najde další archivy, plány tajných zbraní a možná i jejich prototypy.

stech2

 

obr: Stopy po středověké těžbě zlata v okolí Štěchovic. V některém ze starých důlních děl by se mohl ukrývat i štěchovický poklad.

Foto: Jan A. Novák 

 

Mluví se i o výsledcích jaderného výzkumu v Třetí říši, o raketové technice a také o diskovitých letounech, které měly být údajně vyvíjené za válka v pražských leteckých továrnách. Nechybí ale ani domněnky, že by tu mohla být legendární Jantarová komnata ruských carů. Zatím se ale nenašlo vůbec nic. A snad je to tak i lepší, protože podle znalců je podzemí rafinovaně zaminované a ohrožená je i samotná štěchovická přehrada...

Pokud se půjdete podívat přímo na místo, rozhodně nebudete litovat. Ve středověku se tu těžilo zlato a po tehdejších hornících zůstala řada štol a dalších stop. Patrná je ale i píle novodobých hledačů pokladů. Zbytky jam a odvalů najdete v údolí postranního potoka ústícího do Vltavy pod Štěchovickou přehradou a odtud se táhnou v širokém pásmu nahoru do jižního svahu a přes jeho hřbet zpět k Vltavě nad přehradou. Monumentální je zejména hluboká dvojitá jáma, v níž hledači pokladů zanechali dřevěnou konstrukci sloužící patrně pro zaměření.

- - - - - - - - - - -

UPOZORNĚNÍ:

 Podrobněji se můžete se záhadou štěchovického pokladu i dalšími záhadnými místy naší země seznámit v knize Tajemné Česko,  kterou vydalo nakladatelství XYZ

Pokud ji nenajdete u Vašeho knihkupce, lze ji objednat zde.

 

 - - - - - - - - -

 

 

Souřadnice GPS (oblast středověkých štol):

49°50′58,768″ N., 14°25′41,258″ E.

Jak se tam dostat:

Do obce Štěchovice (možné i lodí z Prahy nebo vlakem do Měchenic a odtud lodí), přejít most přes Vltavu na levý břeh řeky, po silnici vedoucí po břehu se vydat proti proudu. Ještě před přehradou uhnout do lesa podél malého potoka. Ocitneme se v oblasti se stopami středověké těžby i aktivit novodobých hledačů štěchovického pokladu.

 

Jan A. Novák

You have no rights to post comments

Ze stejného soudku

 
Free Joomla Templates: by JoomlaShack