Novákoviny

stránky publicisty Jana A. Nováka

Dejte se na Špacír po Zlaté cestě

Cestami zanechávali lidé už od pravěku v krajině své stopy. Krajina byla stále více protkávána pěšinami, stezkami, cestami, silnicemi... Cesty vedly od jednoho lidského sídla ke druhému. Jsou velmi staré cesty, které po staletí nezanikly, a po těch, které jsme už znovu neprošlapali, teď běhá zvěř. Tyto cesty se tak vrátily zpátky přírodě.

Na pátý špacír po takové cestě vás právě zveme:

Špacír po Zlaté cestě

Odchod: hraniční čára Celnice Bärnau / Pavlův Studenec

Čas : neděle, 14. října, 10 hodin

Příchod: Tachov, zámek, milník knížete Soběslava I.

Čas : neděle, 14. října, 2012, cca16 hodin

Délka: 17 km

Pro ty z vás, kteří potřebujete být k místu srazu dopraveni jinak, než vlastní dopravou, jsme připravili možnost dojet na hranici autobusem.

Odjezd autobusu je od sportovní haly v Tachově  v 9,15 hodin.

Vy, kteří přijedete odjinud si můžete nechat auto na německé straně hraničního přechodu a po skončení špacíru budete mít možnost, jakožto řidič, se nechat dovézt zpět pro auto mikrobusem.

Obujte se do pohodlných, ale bytelných bot neboť po naší cestě se již 500 let nechodí.

Na 17 kilometrech trasy si prostřednictvím Milníků času vyznačujících Zlatou cestu připomeneme jednotlivé osobnosti vztahující se ke Zlaté cestě a našemu regionu.

V průběhu cesty odhalíme 17. milník času. Tento milník je věnován Burianu II Bohatému z Gutštejna, který jako první založil v Tachově školu a který obnovil Husity vypálený Karmelitánský klášter zvaný Černý klášter.

Dále se od nás dozvíte něco o způsobech cestování ve středověku - dopravní prostředky, účel cestování, cestovní rychlost, orientace v terénu, způsoby nocování ad.

Odpočineme si u oborské hájovny U Plášila, zakousneme na vidlích opečený buřt paní Plášilové a vyfotíme se u milníku svatého Vojtěcha.

Na další cestě k Tachovu si s přibývající únavou připomenete nelehký úděl Tachovských Chodů, původních strážců hranice, ochránců pocestných a rovněž cestářů Zlaté cesty.

Do Tachova dorazíme podle "míry loudavosti" kolem 16 hodiny. Na nádvoří zámku u milníku času Soběslava I. zvoláme "Sláva nazdar výletu" a sejdeme se posilnit se k Říšské bráně, u milníku času českého krále Jana Lucemburského, do hostince River.

Řidiči, kteří si nechali své vozy na celnici, si budou moci pro ně dojet mikrobusem, rovněž tak budou přepraveni i účastníci špacíru z druhé strany hranice.

V případě většího počtu účastníků vás prosíme o trpělivost. Nelze předvídat velikost účasti neb ta závisí na počasí a na vašem rozhodnutí účastnit se.

Má s námi jít i menší karavana kostýmovaných účastníků s osly.

Případné další informace obdržíte na telefonu 374 72 34 75, 606 273 095 nebo na e-mailu Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Akci pořádají spolky Terra Tachovia a Via Carolina , partneři projektu Na Zlaté cestě - historický park Bärnau – Tachov / Pernolec spolufinancovaného Evropskou Unií z prostředků Evropského fondu pro regionální rozvoj v rámci programu přeshraniční spolupráce Cíl 3 Česká republika – Svobodný stát Bavorsko 2007 – 2013

You have no rights to post comments

 
Free Joomla Templates: by JoomlaShack