Novákoviny

stránky publicisty Jana A. Nováka

Škola kreslení pro děti

kres001Vychovat dobře děti mezi nástrahami konzumní společnosti dneska vůbec není jednoduché. Důležité je mimo jiného i nabídnout jim kvalitní zájmy - a k tomu je raný věk nejvhodnější. Co třeba kreslení? Ne každý rodič ale má výtvarné nadání. Pomoci může kniha Škola kreslení od výtvarnice Edity Plickové.

 

 

Každé dítě rádo kreslí, jenže neví, jak na to. A přitom stačí tak málo! Známá česká ilustrátorka v knize ukazuje dětem, jak jednoduše nakreslit krásné panáčky, zvířátka, květiny, domečky i autíčka. Postup je rozpracován krok za krokem, vychází ze základních tvarů a výsledkem snažení budou zdařilé obrázky, které potěší děti i rodiče...


Tak přibližuje knihu Edity Plickové anotace nakladatele - jenže teprve přímá zkušenost s publikací ukáže jak je to prosté a přitom účinné. Na stránkách je minimum textu, zato každý obrázek rozpracovaný po jednotlivých fázích vzniku. Na začátku jen pár koleček - to přece svede každý. A pak zas nějaké to kolečko, čárka, oblouček... A najednou je tu zvířátko jako živé. No dobře, možná že ne úplně jako živé, ale jako z kresleného filmu nebo ze stránek dětské knížky určitě.

Kniha šikovně pracuje s dětskou vlohou k napodobování. Současně také ví, že nesmí odradit, takže nevyžaduje nic, co by bylo nesplnitelé. Právě naopak: i dospělého asi překvapí, jak je profesionálně vyhlížející ilustrace ve své podstatě vlastně jednoduchá. Talent a dlouhá léta praxe autorky zůstávají skromně v pozadí, aby přenechaly prostor dětské tvořivosti.

Kniha je určená dětem od 4 let. Právě někdy po tomto věku začíná fungovat věc, které psychologové říkají imprinting - chvíle osvícení, které ovlivní osobnost na celý život. Je proto nesmírně důležité, jaké podněty z okolí v takových okamžicích na dítě působí. Pokud to bude zrovna kniha Škola kreslení radost (nebo výtvarné aktivity, které na ni navážou), může to představovat výhybku k dobrému a tvořivému životu.

Jan A. Novák

Psáno pro Novákoviny

Plicková, Edita: Škola kreslení. Frýdek-Místek, Alpress 2013. 100 str. Cena 110 Kč

Knihu je možno objednat zde

You have no rights to post comments

 
Joomla Templates by JoomlaShack.com