Konec Borders Books a konec papírových knih
- Kategorie: Informatika a média
- Vytvořeno 2. 3. 2011 13:08
Vědeckotechničtí revolucionáři mají takovou zvláštní zvrácenou zálibu: dělá jim dobře, když jejich pokrok ničí, válcuje, zadupává do země "to staré" - zcela v duchu revolucionářů skutečných. Zatím naposledy k tomu vycítili příležitost, když koncem února ohlásila platební neschopnost společnost Borders Books, jedna z největších firem zabývajících se prodejem knih. Někteří apoštolové světlých digitálních zítřků v tom spatřili vítězství knih elektronických a oddávali se radostnému křepčení nad domnělou mrtvolou papírového nepřítele: teď už každý vidí, že čtečky, tablety, e-knihy a další podobné vymoženosti konečně dovrší světovou revoluci.
Jenže ono to tak není - a to hned z několika důvodů.
Ten první a největší spočívá v tom, že Borders Books elektronické knihy nijak nezanedbával a měl i svůj internetový obchod Borders eBooks. Druhý pak je ten, že kamenným kolosům víc než elektronické knihy zatím konkurují papírové knihy prodávané přes internet. A třetím nejspíš bude, že Borders Books se prostě jen dostal do stádia, kterým trpí mnozí podnikatelští dinosauři: v podnicích postižených nezřízeným růstem se nakonec těžko rozeznává, které aktivity potřebné jsou a které slouží jen k uspokojení ambic sociálně zdatných jedinců. Gigantismus zkrátka snad prospívá mobilním operátorům, dodavatelům operačních systémů a výrobcům jaderných elektráren, v normálních podmínkách (čímž samozřejmě nemyslím Českou republiku) ale sotva může vést k úspěchu při prodeji něčeho tak subtilního, jako papírové knihy.
Ulovit a zatáhnout do doupěte
I to je důvod, proč si myslím, že skutečné knihy hodné toho jména jejich elektronické kolegyně hned tak nepřeválcují. Papírová kniha je umělecké dílo obsahem, ale i formou, je to věc, která má osobnost a ducha, někdy dokonce ukrývá i vzpomínky na toho, kdo nám ji dal. Naproti tomu elektronická kniha představuje spotřební zboží v tom nejlepším smyslu: dodá informace a pak se nechá ekologicky zlikvidovat.
Ale nejen to. Rozdíl mezi elektronickou a papírovou knihou je stejný jako rozdíl mezi originálem obrazu a displejem, který ho promítá. Jistě byste raděj na stěně svého pokoje viděli původní Leonardovu Madonu ve skalách, než totéž na televizním záběru. Ne náhodou někteří prodejci knih tvrdí, že elektronická distribuce svědčí i papírovým knihám - pokud je text opravdu dobrý, vlastnický pud člověku zavelí si jej ulovit a zatáhnout do doupěte v materiální podobě. A stejný pud pak dělá vzrušující zážitky z přehrabávání antikvariátů, nebo krabic s knihami nalezených na starých půdách. Třeba jednou někdo vymyslí tablet, který uspokojí i tyhle čtenářské atavismy, zatím to ale asi hned tak nehrozí.
Jan A. Novák
Psáno pro Futurum.cz