Digitální knihy, cédéčka a Ubrousku prostři se
- Kategorie: Informatika a média
- Vytvořeno 30. 3. 2011 7:04
Médium zvané kniha je teď možná v podobné fázi, jako hudba a filmy na počátcích digitalizace: může se začít objevovat v podobě, která umožňuje snadné kopírování. Je tu ale jeden podstatný rozdíl: hudební nebo obrazový nosič nepřehrajete bez příslušného přístroje, nezávisle na tom, jestli je v analogové nebo digitální podobě - a když výrobci elektroniky zaplavili trh digitální technikou, přinejmenším někteří z nich v zájmu svého byznysu otevřeli dveře ke snadnému kopírování. Tím byl osud držitelů autorských práv na hudbu a video v podstatě zpečetěn. S knihou je to ale přece jen trochu jinak: pokud máte oči, obejdete se při čtení její papírové (tedy, chcete-li „analogové“) podoby bez elektroniky. A knižní trh bez jejích výrobců.
I proto asi budou chytřejší držitelé autorských práv (lhostejno, zda autoři nebo nakladatelé) při vstupu na trh s e-knihami hodně opatrní. Byli by hloupí, kdyby ho odmítli úplně: není lepší a levnější reklamy než ta, kterou zadarmo dělají pirátští množitelé. O průzkumu trhu bojem ani nemluvě.
Jenže jen reklamní sláva nikoho neuživí. A tak přinejmenším na našem malém trhu k segmentu elektronických knih zřejmě pořád bude nutná i "druhá noha" - knihy papírové. Aspoň do doby, než se objeví něco, co je dokáže věrně a levně kopírovat z papíru na papír, včetně vazby, obálky a všeho, co ke skutečné knize patří. Momentálně si ale takové zařízení dokážu představit stejně špatně jako pohádkový hardware známý pod názvem Ubrousku prostři se.
Jan A. Novák
Psáno pro Futurum