Novákoviny

stránky publicisty Jana A. Nováka

Digitální knihy, cédéčka a Ubrousku prostři se

ebookTuhle jsem se dočetl, že elektronické knihy v prodejích převálcují papírovou konkurenci do dvou let. Krátkodobé prognózy mají jednu špatnou vlastnost: na rozdíl od těch dlouhodobých se dají ověřit. Tak jsem se rozhodl, že si tuhle věštbu zapamatuji. A to dokonce i navzdory tomu, že občas mívám problém nezapomenout si před odchodem z domova nazout boty. Protože boty nejsou zajímavé - ale elektronické knihy ano. Už proto, že ta prognóza mi je nějak povědomá. No, ano, poprvé jsem ji četl přes čtyřmi a pak znovu před dvěma lety.

 

Médium zvané kniha je teď možná v podobné fázi, jako hudba a filmy na počátcích digitalizace: může se začít objevovat v podobě, která umožňuje snadné kopírování. Je tu ale jeden podstatný rozdíl: hudební nebo obrazový nosič nepřehrajete bez příslušného přístroje, nezávisle na tom, jestli je v analogové nebo digitální podobě - a když výrobci elektroniky zaplavili trh digitální technikou, přinejmenším někteří z nich v zájmu svého byznysu otevřeli dveře ke snadnému kopírování. Tím byl osud držitelů autorských práv na hudbu a video v podstatě zpečetěn. S knihou je to ale přece jen trochu jinak: pokud máte oči, obejdete se při čtení její papírové (tedy, chcete-li „analogové“) podoby bez elektroniky. A knižní trh bez jejích výrobců.

I proto asi budou chytřejší držitelé autorských práv (lhostejno, zda autoři nebo nakladatelé) při vstupu na trh s e-knihami hodně opatrní. Byli by hloupí, kdyby ho odmítli úplně: není lepší a levnější reklamy než ta, kterou zadarmo dělají pirátští množitelé. O průzkumu trhu bojem ani nemluvě.

Jenže jen reklamní sláva nikoho neuživí. A tak přinejmenším na našem malém trhu k segmentu elektronických knih zřejmě pořád bude nutná i "druhá noha" - knihy papírové. Aspoň do doby, než se objeví něco, co je dokáže věrně a levně kopírovat z papíru na papír, včetně vazby, obálky a všeho, co ke skutečné knize patří. Momentálně si ale takové zařízení dokážu představit stejně špatně jako pohádkový hardware známý pod názvem Ubrousku prostři se.

 

Jan A. Novák

Psáno pro Futurum

You have no rights to post comments

Ze stejného soudku

 
Free Joomla Templates: by JoomlaShack