Televizní karty: více než jen televize
- Kategorie: Foto a Video
- Vytvořeno 13. 9. 2009 9:32
Digitalizace televizního vysílání se pomalu dostává do obrátek a problém, jak nový signál přijímat musí řešit čím dál víc diváků. Velmi zajímavou možnost nabízejí počítačové TV karty - dokonce bych řekl, že jde o možnost nejzajímavější. Přesto zatím zůstává spíš stranou pozornosti širší divácké veřejnosti.
Pamatujete se, jak se asi tak před osmi až deseti lety psalo o skvělých časech, které divákům nastanou s příchodem digitální televize? Pokud ne, tak malé připomenutí: "Digitální televizor bude v podstatě počítač specializovaný na příjem obrazu. Převezme také mnohé z funkcí počítače - bude mít například pevné disky, kam se bude program automaticky ukládat, takže příslušným povelem z dálkového ovladače se vám zajímavá scéna na obrazovce zopakuje a v případě zájmu také natrvalo uloží. V digitálním televizoru se také sloučí další elektronické prvky moderní domácnosti, jako internet, hudební přehrávač, DVD přehrávač, digitální rozhlas (možná šířený přes internet), videotelefon (televizor bude vybaven digitální kamerou a mikrofonem)..."
Zdánlivě se téměř nic z toho nesplnilo - ale opravdu jen zdánlivě. To všechno, co se v něm slibovalo, můžete mít, dokonce velmi levně. Jen je třeba obrátit pořadí slov v jeho první větě. Digitální televizor sice pořád není počítač specializovaný na příjem obrazu, počítač ale může přijímat televizní signál - a k tomu zcela samozřejmě ze své nejvlastnější podstaty být i diskovým rekordérem, rozhlasovým přijímačem, přehrávačem DVD, internetovým terminálem a chcete-li, tak i tím videotelefonem. A ještě i mnohým dalším. Stačí k tomu jediné: zasunout do něj televizní kartu (počítačový TV tuner) pro příjem pozemního digitálního signálu DVB-T.
Nesnesitelná lehkost nahrávání
Možnosti využití počítače vybaveného TV kartou jsou ve srovnání s běžným televizorem opravdu neobyčejně široké. Na prvním místě je to samozřejmě pohodlné sledování pořadů, přičemž málokdy chybí možnost sledování dalšího programu v druhém menším okně. Stejně jako u jiných programů pod Windows, je také možné televizní okno zmenšit nebo naopak roztáhnout přes celou obrazovku. Přijímat lze i rozhlasové stanice.
Ale asi prvním opravdu radostným překvapením novopečeného majitele televizní karty je snadnost nahrávání na pevný disk. To, co při klasickém záznamu na rekordér (ať už VHS nebo DVD) dříve znamenalo rozčilující manipulaci s dálkovými ovladači, tady se okamžitě vyřeší jediným kliknutím myši. Záznam uložený na pevný disk lze navíc pomocí editačního programu vyčistit od reklam a hlasatelů, sestavit si z něj vlastní program, archivovat na disk a v případě potřeby vypálit. Lehkost, s jakou se pomocí TV karty nahrává, může vyústit až v problém - zejména, když nemáme dost velký disk.
Něco, co běžný televizor opravdu nedokáže, je schopnost TV karty udělat z pořadu libovolnou statickou fotografii. Tohle asi ocení především autoři webů a blogů komentujících dění, jiné funkce ale nadchnou i širší uživatelskou veřejnost. Některé televizní karty například bývají vybavené analogovými vstupy (S-video a kompozitní video), takže jimi lze zdigitalizovat staré analogové videokazety - ať už z kamery nebo z přehrávače. Možnost rychle, levně a bez nároků na speciální výbavu zachránit analogové poklady je opravdu k nezaplacení.
TV kartu si asi nejvíc užijí majitelé počítačů se dvěma výstupy pro monitor. Pokud na to vašemu počítači stačí dech, pak není problém si takový systém nastavit tak, abyste mohli na jednom monitoru pracovat nebo brousit internetem a na druhém běžela televize.
K dalším obvyklým funkcím patří Time-shift. Ta umí pozastavit sledování a pak zase začít tam, kde jste je přerušili, nebo přehrávat program s přednastaveným zpožděním.
Je z čeho vybírat
Určitou nevýhodou televize v PC je skutečnost, že počítačové monitory zatím jsou poměrně malé: za vrchol nabídky se považuje úhlopříčka 24 palců. V rodinách, kde televizor funguje jako oltář, by to zjevně nestačilo, proto se používání televizních karet omezuje na pracovny a studentské pokoje. Lze ale využít analogového výstupu z grafické karty k připojení velkého televizoru.
Závažnější problém asi představují požadavky na výkon počítače. Aby byl obraz plynulý a nerozpadal se, potřebujeme dvoujádrový procesor, minimálně 1024 RAM a také pořádně velký disk pro ukládání záznamů.
Instalaci interní televizní karty do PC je nejlepší svěřit odborníkům. Existují ale i externí typy, dnes nejčastěji pro USB 2.0, vhodné také pro notebooky s odpovídajícím výkonem. A pak už stačí jen do vstupu karty zasunout konektor antény a nechat vyhledávací program, aby naladil stanice.
Pro úplnost je třeba dodat, že existují i televizní karty pro analogové vysílání, jejich nákup ale už nemá smysl ani tam, kde stále ještě digitál není: brzy dorazí. Něco jiného je to s hybridními tunery, které mají jak analogovou, tak digitální část. Právě tyto karty se hodí i pro digitalizaci analogových kazet.
Pokud už máme vhodný počítač, pak jeho rozšíření na digitální televizor představuje minimální investici. Ceny začínají už někde okolo 500 korun a i u nejluxusnějších výrobků nepřesáhnou pár tisíc. K těm patří zejména tunery umožňující i střih nahrávky a připravené pro příjem signálu s vysokým rozlišením HDTV.
Nedílnou součástí každé dodávky jsou ovladače tuneru. Po instalaci vytvoří na obrazovce počítače grafické rozhraní připomínající čelní desku videorekordéru. Ovšem s funkcemi, o nichž si každé plechové zařízení může jen nechat zdát - například s rozbalovacími roletami nabídky stanic a kanálů. V příslušenství většiny TV karet je dálkové IR ovládání.
K levnějším interním kartám patří například AVerMedia EZ Marker GOLD za asi 700 Kč určená pro slot PCI, nebo ASUS My Cinema P7131 za 450 Kč. K šlechtě v této kategorii patří třeba hybridní anologový i digitální tuner Leadtek Winfast DVR 3000H Premium za 2200 Kč.
Z nabídky USB televizních tunerů lze sáhnout například po levném iTec za přibližně 600 Kč. Na opačném konci cenového pole stojí třeba Pinnacle PCTV Nano Stick 73e. Kompaktní zařízení ne o moc větší než běžná USB klíčenka je určené pro Windows Vista a míří do budoucnosti: kromě běžného DVB-T bude umět přijímat i HDTV. Umožňuje střih nahrávek i přímé vypalování na DVD. Cena s DPH se pohybuje okolo 1400 Kč.