Novákoviny

stránky publicisty Jana A. Nováka

Mediální dinosauři na odchodu

zpravy

Zdálo by se, že éra seriózních papírových novin spěje ke konci. Těžko se divit, když stojí čím dál víc, je v nich toho čím dál méně a hlavně jim šlape na paty internetové zpravodajství, které je zadarmo. Nebo aspoň zatím bylo. Jenže poslední dobou se dějí divné věci. Většina internetových deníků převléká kabáty a dostává podobu, na kterou uživatelé celkem pochopitelně nadávají: spousta obrázků, videí, reklam a prázdného místa - a na cestě k něčemu, co aspoň trochu připomíná seriózní informaci, aby se jeden uklikal. Zástupci redakcí nedbajíc stálého spílání v diskusích přitom tvrdí, že čtenářům zkrášlili život a renomovaní designéři i webmasteři se nad novými tvářemi webů rozplývají chválou. Znamená to, že se všichni zbláznili?

Ale vůbec ne. Jen neříkají všechno.

 

Především se z ne zcela pochopitelných důvodů mlčí o tom nejdůležitějším, totiž že provoz zpravodajského serveru něco stojí. A papírové noviny ho nezaplatí, protože internet jim sežral zákazníky. Jenže zpravodajské weby už také zrušit nelze - jednak kvůli konkurenci, jednak proto, že k novinám to uživatele počítačů, tabletů, mobilů a dalších chytrých mašin stejně nevrátí.

Takže to, co na zpravodajských serverech vidíte, není nějaká samoúčelná hra neschopných webmasterů a už vůbec ne nepovedená snaha redakcí o zlepšení webu. Jsou to jen pokusy velkých hráčů na mediálním trhu vyrobit kulatou krychli - tedy dál dělat jakž takž seriózní noviny a přitom na tom neprodělávat. Účelem nové tváře internetového zpravodajství není poskytovat zadarmo informace, ale buď víc vydělávat na reklamách, nebo aspoň přihrávat zákazníky placené sekci - ať už internetové, nebo "papírové", tedy klasickým novinám a časopisům. Nejlépe samozřejmě obojí. Kdo si tohle uvědomí, nemá už nejmenší důvod na facelifty internetových deníků nadávat.

Jiná otázka ale je, jestli má důvod je pak ještě navštěvovat. Všechno zatím nasvědčuje tomu, že snaha o samofinancování internetového zpravodajství není moc úspěšná. Nejen u nás, ale i v podstatně vyspělejším zahraničí, kde se média potýkají se stejnými problémy. Na jednu stranu to může vypadat jako nepříjemnost pro uživatele, protože staré dobré (neplacené) internetové deníky zřejmě končí a jejich placená podoba je zatím dost problematická. Což ovšem při znalosti angličtiny není zas taková katastrofa, protože kdo chce, ten se k informacím dostane.

Naopak dobrá zpráva to může být pro mladé počítačové nadšence, kteří přemýšlejí, kam se v životě vrhnout. Situace nahrává nápaditým lidem sžitým s geekosférou a nezatíženým představami o novinách jako ctihodné instituci, kde ve velkých halách desítky upracovaných redaktorů "drží prst na tepu doby" (což byla fráze, kterou jsem u starých novinářských kolegů vždycky z duše nenáviděl). Mediální svět v současnosti připomíná planetu Zemi před 65 milióny let, kdy vymírali dinosauři a malí ustrašení savci ještě nezačali vylézat z děr. Kdo právě teď přijde s dobrým nápadem, má šanci se stát novým Billem Gatesem.

 

Jan A. Novák

Psáno pro Futurum.cz

You have no rights to post comments

 
Joomla Template Tutorial at JoomlaShack.com