Digitální lysohlávky Aurasma
- Kategorie: Informatika a média
- Vytvořeno 8. 6. 2011 10:26
"To je blbý, to se bude líbit!" řekl prý Jan Werich - a mě tahle věta napadla v souvislosti s aplikací Aurasma. Když o něčem víte, k čemu to slouží, tak většinou není problém pochopit, jak to funguje, Aurasma je ovšem takový nesmysl, že jsem nad ní vlastně řešil rovnici o třech neznámých: nejen, jak to má něco dělat, ale taky co to má něco dělat a hlavně proč.
Takže pojďme raději k věci. Co je to Aurasma?
Představte si, že máte v kapse iPhone, na něm aplikaci Aurasma a jdete kolem Petřínské rozhledny. Vytáhnete přístroj z kapsy, namíříte ho na naši malou českou eiffelovku - a hle! na displeji je nejen samotná věž, ale kolem ní poletuje i párek druhohorních pterodaktylů nebo komár velký jako boeing 747. A to všechno bez lysohlávek, LSD a dalších prostředků vylepšování reality trapně nedigitální cestou.
Pokud chcete vědět, jak je to možné, tak jde (velmi zjednodušeně řečeno) o aplikaci, která umí rozpoznávat zadané objekty a přidávat k nim takzvané Aury, což v tomto případě nejsou halušky (nebo jak svým vidinám říkají zkušení feťáci) ale grafiky, videa a další obsah umístěný kdesi na internetu.
Pokud ale chcete vědět proč, tak to opravdu nevím. Jakési návrhy na praktické využití se už sice vyskytly, mě ale připadají ještě praštěnější než Aurasma sama. Tak třeba, že tahle aplikace může zachránit tištěné noviny. Ptáte se jak? Inu koupíte si svůj papírový plátek, namíříte na něj mobil a obrázky ožijí. Jen si to představte: politikové už nebudou ze stránek jen tupě zírat, ale neméně tupě i promluví. Na snímku následků útoku sebevražedného atentátníka krev opravdu poteče, mouchy se budou slétat na mrtvoly, muezzin bude křičet Allah akbar.... Bože, to bude krása. Má to jen jeden háček: totéž mohu mít už dnes i bez Aurasmy a papírových novin - stačí si na internetu otevřít příslušné video.
Mráz mi přeběhl po zádech nad dalším návrhem finančního využití Aurasmy: může nám do obrázků přidělávat reklamu. Budete si chtít třeba vyfotit Cheopsovu pyramidu, společně s ní ale na displeji (a hlavně na fotce) vyskočí reklama prostředku proti sídlištním mravencům známým po přezdívkou faraon. Chcete mít pyramidu bez obtížného hmyzu? Nic snazšího: pošlete zadavateli reklamy pět eur.
Takže doufám, že Aurasna zůstane jen zábavným nesmyslem pro geeky. Autoři aplikace alespoň věří, že nudná realita si o digitální vylepšování přímo říká - a již zmíněný Werichův citát naznačuje, že by mohli mít úspěch.
Mě ale naopak někdy realita připadá vzrušující až moc, takže si asi počkám na aplikaci Antiaurasma, která by fungovala přesně opačně. Asi takhle: kancelář, kobereček na kterém obrazně i doslova stojíte, před vámi arogantní šéf. Namíříte na něj přístroj, zmáčknete spoušť - a výsledek nemůže nepotěšit: šéf na fotce, místnost prázdná...
Jan A. Novák
Psáno pro Futurum