Startují létající talíře z moře?
- Kategorie: Záhady
- Vytvořeno 13. 12. 2010 20:26
Častá setkání s neznámými létajícími předměty nad mořem vedla k domněnce, že tyto stroje mají své základny někde pod jeho hladinou. Podezření ještě zesílilo, když se začala množit pozorování jejich startů přímo z vody, nebo jejich plynulý přechod z letu do plavby pod hladinou. Tak plynulý, že se při tom údajně často ani nerozvlnila hladina. Těchto svědectví bylo tolik, že od června roku 1959 prý visela na každé lodi US NAVY vyhláška doplněná názornými obrázky, která námořníky nabádala k hlášení všech případů spatření nejen nepřátelských ponorek, letounů a raket, ale také létajících talířů...?
Svědectví starých kronik
Výčet v literatuře uváděných případů spatření létajícího talíře, jak se vynořuje, či ponořuje v moři, by byl dlouhý. Na začátku může být třeba líčení jakéhosi Geoffreye Gaimara z roku 1067, který psal o světlech na obloze vynořujících se z moře u pobřeží Anglie a místy zapalujících lesy na pobřeží. Roku 1361 zase lidé ze západního Japonska viděli "předmět podobný bubnu", který vzlétl z vln Vnitřního moře.
K zajímavým případům patří líčení kroniky francouzského města Nice, jehož obyvatelé viděli 5. srpna 1608 hned tři záhadné létající objekty nad Baie des Anges. "Byly podlouhlé, oválné a z vrcholku každého z nich trčel jakýsi podivný stěžeň," tvrdí starý kronikář. Stroje se zastavily jen několik stop nad hladinou moře a voda pod nimi začala vřít. Údajně se pak na palubě objevila dvě stvoření podobná lidem "s velkými hlavami a zářícíma očima" a spustila se do vody. Po dvě hodiny stály létající talíře nad hladinou, pak se tvorové vynořili, nastoupili do nich a stroje odlétly. Tvrdí to alespoň kronika s názvem Discours des terribles et espouvantables signes apparus sur la meer des Gennes.
A tak by se dalo pokračovat pořád dál: roku 1644 se vynořila světla v moři u Bostonu, roku 1661 objekt podobný mraku z řeky Savern u Bristolu, roku 1767 zářící těleso obklopené ohněm a kouřem u pobřeží skotského Perthsire...
Byl by to výčet pohříchu nudný, protože staré zprávy jsou strohé a většinou lze napsat nanejvýš, že dne toho a toho viděl ten a ten člověk to a to. Co nadto jest, od zlého jest, či spíše je tak nepravděpodobné, že se tomu seriózní autor raději vyhne. To platí zejména o líčení osobních kontaktů s posádkami talířů, o pozvánkách na výlety do kosmického prostoru, o tlumočení mravoučných (a dost naivních) ponaučení, kterými moudří ufouni častují jimi navštívené vyvolence... Vynechá-li autor tyto případy patřící spíše do kazuistik psychiatrických pracovišť, vznikne "telefonní seznam", který málokdy bývá zábavný - dokonce i přesto, že jde o seznam létajících talířů.
Případ Trinidad
Z nové doby je těchto případů pochopitelně ještě mnohem víc. Patrně nejznámějším a nejlépe dokumentovaným případem je zážitek posádky brazilské školní lodi Almirante Saldanha u ostrova Trinidad. Jejím úkolem bylo provádět hydrografická a oceánografická měření v rámci tehdy probíhajícího Mezinárodního geofyzikálního roku. 16. ledna (podle jiných pramenů o den dříve) se na obrazovce lodního radaru objevil jakýsi létající předmět.
Obsluha radaru ho nejdříve pokládala za meteorologický balón. Když se však loď přiblížila k ostrovu, uviděli lidé na její palubě přilétat zploštělý disk s jakýmsi prstencem, kovově se lesknoucí a obklopený zelenavým světlem.
Fotograf Almiro Barauna rychle pořídil celkem sedm snímků, zatímco létající talíř opisoval nad ostrovem smyčku. Nakonec se záhadný objekt ztratil severovýchodním směrem.
obr: USO vyfotografované u Trinidadu - výřez ze snímku
Vyhodnocení série Baraunových snímků provedlo několik specializovaných institucí, mj. i počítačovou analýzou. Podle výsledků měl objekt průměr asi čtyřiceti metrů, pohyboval se v osmdesátimetrové výši rychlostí 900 až 1000 km/hod. Podezření na podvrh nebylo potvrzeno, pozorování ostatně dosvědčili i vědci a námořní důstojníci z Almirante Saldanha, a také velitel ostrova Trinidad, kapitán Carlos Alberto Bacellar.
Chcete nějaké další případy? Žádný problém. Zadejte si do Google nebo YoutuBee heslo "USO", "Sea UFO" a podobné - a máte na řadu dní o zábavu postaráno. Těžko říci, kolik z toho je pravda, ale některé případy a záběry vypadají opravdu zajímavě.
Upozornění:Text je ukázkou z knihy Tajemství mořských hlubin, kterou vydalo nakladatelství XYZ. Podrobnosti o knize najdete kliknutím na obrázek její obálky na titulní stránce Novákovi (vlevo uprostřed). Knihu je možné objednat na webové adrese:
http://www.xyz-knihy.cz/nejvetsi-zahady-oceanu.html