Novákoviny

stránky publicisty Jana A. Nováka

Ryba, která možná pamatuje Atlantidu

uhor

Úhoř je asi jediná ryba, která se k nám dostává vzduchem. Protože se rozmnožuje v oceánu a táhne proti proudu řek, od dob přehrad a velkých jezů by se k nám už nikdy nedostal. Jeho larvální stádium (monté) se proto dováží letadly. Po několika letech pak pud rybu opět donutí táhnout po proudu. Každoročně se tak tisíce ryb z Evropy a Ameriky vydávají na cestu, aby naplnily jakousi dávnou sudbu a přišly se vytřít na podivné místo uprostřed Atlantiku. Dodnes se nepodařilo zjistit, proč ryby podobná hadovi má tak složitý a nepraktický biologický cyklus.

 

 

Úhoř představoval pro učence odjakživa záhadu, protože v něm nenacházeli jikry, ani rozmnožovací orgány. Aristoteles proto tvrdil, že se vyvíjejí z červů, Plinius mladší soudil, že se rodí z malých kusů kůže dospělých jedinců. Vlámský přírodovědec 17. století J. B. Helmont nepochyboval o tom, že se líhnou ze dvou drnů navlhčených májovou rosou a ponechaných na slunci.

 

Podivné stěhování

Teprve roku 1684 nikoliv uznávaný vědec, ale nadšený šlechtický amatér Francisco Redi z Florencie po dlouhých výzkumech zveřejnil své pozorování: v nejtmavších srpnových nocích viděl velká hejna úhořů jak opouštějí řeky a jezera a odplouvají do moře. Správně usoudil, že se tam někde rozmnožují, aby se v nové generaci opět vrátili.

V polovině 19. století vylovil německý ichthyolog Kraus v Mesinské úžině drobnou plochou a zcela průsvitnou rybku, kterou nazval Leptocephalus brovirostris. Italové Grassi a Calandrucci je chtěli zkoumat a pár si jich přinesli do akvária. K jejich velkému překvapení jim z nich vyrostli úhoři. Krátce na to se podařilo zjistit, že všichni evropští a američtí úhoři plavou až 8 tisíc kilometrů aby se vytřeli uprostřed Atlantiku v Sargasovém moři.

Proč však v přírodě existuje něco tak složitého, energeticky náročného a zjevně nesmyslného jako migrační pud těchto ryb?

 

- - - - - - - - - - - - - - -

UPOZORNĚNÍ: Víc se o záhadách úhořích tahů a dalších mystériích světa pod hladinou dočtete v knize Tajemství mořských hlubin, kterou lze objednat zde: 

http://www.xyz-knihy.cz/nejvetsi-zahady-oceanu.html

- - - - - - - - - - - - - - -

Nejpravděpodobnější teorie vysvětluje chování úhořů postupným rozestupováním kontinentů - tzv. kontinentálním driftem. Když se od sebe oddělily Evropa a Severní Amerika, vzniklo mezi nimi nejdříve malé vnitrozemské moře, kam se úhoři pravidelně připlouvali vytírat. Pevniny se však vzdalovaly stále víc, cesta se postupně prodlužovala, až se vyvinulo toto složité, náročné a z dnešního pohledu jen těžko pochopitelné chování.

Nadšenci Atlantidy však mají i jiné vysvětlení. Podle nich by tak nesmyslný instinkt nemohl přetrvat desítky miliónů let, po které existuje Atlantik. Tvrdí, že cestovatelský pud úhořů ztratil opodstatnění v době mnohem pozdější. Podivné hadovité ryby se vracejí do míst, kde ještě před dvanácti tisíci lety bylo pobřeží, kam se pravidelně připlouvaly vytírat, a které zmizelo při katastrofě, o níž mluví Platón a která současně zahubila i bájnou civilizaci.

 

Jan A. Novák



 

You have no rights to post comments

Ze stejného soudku

 
Joomla Templates: by JoomlaShack