Novákoviny

stránky publicisty Jana A. Nováka

Podmořské UFO v Japonsku: Případ Utsuro Bune

Utsuro Bune, USO, UFO, Japonsko    Stalo se to v Japonsku roku 1803 - tedy dávno předtím, než se dostaly do módy létající talíře, Atlantida, mimozemšťané a podobné věci. Oné zimy vyplavily vlny na pobřeží Harashagahama (dnešní prefektura Ibaraki) podivné diskovité plavidlo, zhotovené z kovu a santalového dřeva, podle dalších zpráv jej navíc místy pokrývala černá měkká hmota podobná asfaltu nebo pryskyřici. Dobové zprávy jeho tvar přirovnávají k nádobě kou-hako určené k pálení vonných látek. Bylo tu i několik skleněných průzorů a vstupní průlez krytý posuvným poklopem. V přepočtu na dnešní míry bylo těleso vysoké asi tři metry a mělo průměr přes pět metrů. Povrch zdobily nápisy v neznámém písmu a podobné našli místní rybáři i uvnitř podivného stroje.

    K svému velkému překvapení tam ale našli ještě něco. Z předmětu vystoupila krásná mladá žena s velmi bledou růžovou pletí, rudým obočím a rudými vlasy spadajícími až na záda. Měla na sobě drahocenné šaty z neznámé jemné látky a v rukou držela dřevěnou skříňku, od níž se nechtěla za žádnou cenu odloučit. Mluvila jazykem, kterému nikdo nerozuměl. Navzdory vší snaze se nepodařilo zjistit, odkud pochází a co jí přivedlo k japonským břehům. Když všechny pokusy o komunikaci selhaly, odvlekli rybáři plavidlo zpět do vody, žena do něj nastoupila a odplula do neznáma.

 

    Dutá loď

    Případ vstoupil do historie pod označením legenda Utsuro Bune - dutá loď. Vypráví jej kniha Hyouryuukishuu, což prý znamená Příběhy trosečníka - ale protože neumím japonsky, krk bych za to nedal. Důležité je, že spis prokazatelné pochází z pozdního období Edo, které se v Japonsku počítá od roku 1603 do roku 1868 a má být uložen v depozitářích knihovny Iwase Bunko (město Nišio) opatrující staré tisky. V rukopisu jsou také pečlivě vyvedené ilustrace ukazující diskovitý stroj, jeho pasažérku a dokonce i nápisy z trupu plavidla.

Utsuro Bune, USO, UFO, Japonsko    Žena na kresbě popisu moc neodpovídá, protože má černé vlasy i obočí a typický japonský účes i rysy - tak se ale tehdy v Japonsku zřejmě malovaly všechny ženy, o nichž mělo být zřejmé, že jsou krásné.

 

 

    obr: Jedno z vyobrazení záhadného předmětu z moře ve starých japonských knihách

 

  

    Nápis mi nepřipomíná žádné písmo kromě jednoho: dost podobné jsme si s kamarádem vytvořili na základní škole jako tajnou abecedu. Není ale bez zajímavosti, že mezi těmito znaky je i obrazec silně připomínající schéma něčeho, co se velmi podobá elektromotoru.

    A plavidlo... no, jestli si ho autor z počátku 19. století vymyslel, tak svou fantazií mnohonásobně překonal Julese Verna. Nemusím asi ani zdůrazňovat, že se opravdu nepodobá ničemu, co se v té době mohlo plavit po moři kdekoliv na světě. Tím méně pak u pobřeží tehdy stále ještě velmi zaostalého Japonska, které se na svou cestu ke světové technologické velmoci ještě ani nezačalo připravovat.

    "Podrobně jsem prostudoval všechny typy lodí, které se v té době stavěly," prohlásil pro TV stanici History Channel japonský profesor Kazuo Tanaka z Gifu University v Tokiu, který se případem Utsuro-Bune zabýval. "Nenašel jsem ale nic, co by se tomuto objektu podobalo. Věřím, že Utsuro-Bune je klíčem k záhadě UFO."

 

    Žena s rudými vlasy

    Stejně podivná je skutečnost, že do konce éry Edo se příběh objevuje ještě v několika dalších japonských spisech, zejména těch, které se (na způsob našeho Karla Jaromíra Erbena) zabývají sbíráním lidových pověstí. O "duté lodi" vyplavené na pobřeží mluví také rukopis Nansou Satomi Hakkenden z roku 1825, kniha Ume no Chiry z roku 1844 a další.

Utsuro Bune, USO, UFO, Japonsko    Jsou tu drobné odchylky: těleso například pluje po moři a venkované k němu připlují na člunech a pozorují ženu uvnitř skrz průzory. Pasažérka podivného stroje také má podle některých svědectví v rudých vlasech bílé prameny. V hlavních rysech se ale všechny popisy shodují.

 

   

    obr: Pasažérkou stroje byla krásná žena držící skříňku, od které se za žádnou cenu nechtěla odloučit.

 

 

     Existuje také několik různých vyobrazení plavidla. Celé století před vypuknutím horečky UFO tedy měla "země vycházejícího slunce" svůj tajuplný případ o podivném stroji a návštěvnici z neznáma.

    Odkud přišla?

Názory na to se liší - podle fantazie těch, kterým se historka dostala do ruky. Zatímco jedni tvrdí, že šlo o létající talíř z jiných světů, další soudí, že žena pocházela z budoucnosti, nebo z utajené podmořské civilizace. Nechybí ani názor, že šlo o civilizaci Atlantidy, která se ukryla do hlubin - někteří záhadologové soudí, že právě odtud pochází fenomén, kterému z nedostatku lepších výrazů říkáme UFO. Stejně dobře ale mohlo jít o nějaký nepovedený pokus s neznámým typem ponorky, jaké se tehdy už začínaly vyskytovat. Nemusíme ostatně trvat na tom, že ze stroje musela za každou cenu vystoupit podivná žena - ono se to vždy lépe poslouchá, když je v příběhu nějaká krasavice, než kdyby se zjevil jen zanedbaný potrhlý ponorkář...

 

    Jan A. Novák

 

    Text je ukázkou z knihy Tajemství mořských hlubin (nakladatelství XYZ), která právě přichází na knižní trh

 

You have no rights to post comments

Ze stejného soudku

 
Joomla Templates: from JoomlaShack.com