Novákoviny

stránky publicisty Jana A. Nováka

Trojúhelník smrti zůstává záhadou

bermud0Lidé se ztrácejí leckde a často proto mají dobrý důvod. Existují však místa, kde se dá zmizet i jaksi proti své vůli. Patří k nim zejména některé oblasti oceánu, kde se ztrácejí lodě a letadla i v éře radaru, meteorologických družic a satelitní navigace. K těm nejobávanějším patří bermudský trojúhelník smrti.

 

 

Jako bermudský trojúhelník nebo také trojúhelník smrti bývá nejčastěji označována oblast mezi Floridou, Bahamami a Portorikem u jihozápadního pobřeží USA. Někteří autoři však pod toto označení zahrnují mnohem větší plochu zasahující dále na východ k Azorským ostrovům či vysoko na sever k ostrovu Martha s Wineyard. Bermudský trojúhelník ve skutečnosti nemá zeměpisné souřadnice - je vymezen záhadnými zmizeními a podivnými jevy na moři i ve vzduchu.

 

Už Jules Verne...

Bermudský trojúhelník není jen tak ledajaké místo. Odnepaměti tu řádila zemětřesení a tropické bouře nevídané síly, od časů dobyvatelských výprav pak i piráti. Není bez zajímavosti, že v románu Vynález zkázy umístil Jules Verne doupě podmořských pirátů tajně likvidujících lodě a připravujících ovládnutí světa s pomocí výbušniny neznámé síly právě sem.

berm1

obr: Už Jules Verne umístil do oblasti berbudského trojúhelníku ostrov Back Cup, který byl sídlem podmořských pirátů používajících nejmodernější techniku. V románu Vynález zkázy si tu vytvořili základnu, z níž chtěli pomocí supersilné výbušniny ovládnout celý svět. Ve Vernově době ovšem byl pojem "bermudský trojúhelník" ještě neznámý...

 

 

Zde leží také ostrov Bimini u jehož pobřeží se nacházejí tajemné potopené zdi z neznámé minulosti. Některé ostrovy mají unikátní geologickou stavbu - například přímo do nitra Baham se zatíná hlubokomořský příkop Tongue of Ocean, zatímco v podzemí jiných ostrovů jsou gigantické zatopené jeskynní systémy.

Podivné jevy a záhadná ztroskotání se tu byly zaznamenávány už v časech španělských galeon vozících naloupené poklady Nového světa do Evropy.

Známý je i případ brigy Mary Celeste, která byla roku 1872 nalezená u Azor bez posádky. Všechna okna zadní nástavby byla zatlučena prkny. Rozbor písma, jímž byla naposledy zanesena poloha lodi, ukázal šokující skutečnost: nepatřilo žádnému z lodních důstojníků...

Širokou pozornost ale na sebe tato oblast upoutala teprve v prosinci roku 1945. Tehdy zde zmizela pětice torpédových bombardérů Grumman Avenger a vzápětí i velký hydroplán, který po nezvěstných letounech pátral.

Už několikrát se v tisku objevily zprávy, že letouny byly nalezeny na dně moře, vždy se však později ukázalo, že šlo o jiné stroje.

 

Světla z neznáma

Za těmito záhadnými událostmi je třeba vidět další stovky námořníků, letců i prostých pasažérů, kteří se odtud nevrátili, nebo zde zažli těžko uvěřitelné věci.

Z bermudského trojúhelníku jsou totiž také hlášeny záhadné světelné jevy. Pravděpodobně prvním takovým záznamem z této oblasti je zpráva z palubního deníku panamské lodi The Green. Roku 1892 při plavbě poblíž Jamaiky kapitán Jonathan Wentworth zapsal: "Z moře poblíž lodi vzlétly velké zářivé koule... Svítily tolik, že paluba byla osvětlena lépe než ve dne a provázely nás po obou stranách ve vzdálenosti asi dvě stě metrů déle než pět minut. Posádka byla vyděšena... Obrovské koule byly velké jako můj dům. Po jisté době, která se všem zdála být věčností, začal jejich svit rychle blednout, sestoupily blíže k hladině a náhle zmizely ve tmě. Jak jsme si oddechli!"

- - - - - - - - - - -

UPOZORNĚNÍ: Víc o bermudském trojúhelníku a dalších záhadách oceánu najdete v knize Tajemství mořských hlubin. Pokud není k dostání u vašeho knihkupce, můžete ji koupit zde.

- - - - - - - - - - -

 

Potápěči, kteří se ponořili do okolí takovýchto světelných jevů, shodně uvádějí, že voda je neproniknutelně temná, ale co chvíli jí protínají záblesky bílé nebo červené barvy. Záře je prý často tak silná, že ozařuje vodní hlubiny jako slunce. Američan Lewis Van Dercar z Miami a jeho norský přítel potkali při nočním rybolovu na člunu obrovské svítící kolo plující po hladině. Ještě několik dní po návratu se z neznámých příčin cítili krajně vyčerpáni.

Podivná světla tu vídají i posádky letadel. Při nočním letu z Nassau na Floridu uviděl pilot letadla společnosti Sunline Aviation ve výši dvou tisíc metrů při přeletu ostrova Andros podivnou záři, která přecházela z nachové barvy v bílou. Stále sílila až nakonec začal modrozeleně zářit celý trup letadla. Současně také vysadily všechny elektrické přístroje. Po krátké chvíli začala záře blednout a vše se vrátilo do svých kolejí.

 

Vysvětlení stále chybí

Existuje celá řada hypotéz, které se snaží události v bermudském trojúhelníku objasnit. Největší skeptikové tvrdí, že se zde vlastně nic zvláštního neděje, protože v místech, kde vede mnoho lodních i leteckých linek a současně často řádí hurikány, občas někdo prostě zmizet musí. Okolnosti mnoha podivných příhod se však tomuto "vysvětlení" přecejen vzpírají.

berm4Další teorie říká, že tu řádí "hlas bouře", což má být zvuk o velmi nízké frekvenci, který vzniká při některých meteorologických jevech. Tento infrazvuk vyřadí z provozu navigační přístroje, naruší psychiku posádky a následkem je nevysvětlitelná havárie.

 

obr: Mořské dno je v oblasti bermudského trojúhelníku členité, tektonicky aktivní a místy velmi hluboké. Najít vraky ztracených lodí a letadel je malá

 

 

K novějším pokusům o vysvětlení patří teorie o plynu unikajícímu z mořského dna. Podle ní se čas od času uvolní z podmořských dutin velké množství drobných bublinek, které prosytí vodu. Ta má díky tomu nižší specifickou hmotnost, loď v ní přestane plavat a prostě se propadne do hlubin. V menších koncentracích pak plyn působí na psychiku posádek plavidel, které pak (pokud přežijí) vyprávějí své halucinace.

Trochu stranou pozornosti záhadologů zůstala jedna hypotéza: Florida se svým kosmickým přístavem a strategicky dobře umístěná Kuba byla zajímavá i pro "výzkumníky" z někdejšího SSSR. A sovětští vědci se o problém Bermudského trojúhelníku skutečně živě zajímali. Možná vůbec není náhoda, že s koncem studené války také zpráv o záhadných jevech v této oblasti značně ubylo.

Nechybí ale ani názory připisující zdejší události tajemné podmořské civilizaci, mimozemšťanům, či bráně do jiných dimenzí. V každém případě je však bermudský trojúhelník důkazem toho, že i moderní doba má své mýty a legendy. A to je dobře, protože svět bez tajemství a záhad by byl světem nekonečně nudným.

Jan A. Novák

 

You have no rights to post comments

 
Joomla Templates: by JoomlaShack