Novákoviny

stránky publicisty Jana A. Nováka

Starý muž a trojúhelník smrti

bermud1

Bermudský trojúhelník, nebo také trojúhelník smrti není třeba dvakrát představovat. Oblast mezi Floridou, Bermudami a Portorikem, v níž mají záhadně mizet lodě a letadla, se stala pro dvacáté století stejnou legendou, jakou byla třeba pro středověk či starověk Magnetová hora, Leviatan nebo pták Noh. Některé případy jsou notoricky známé a ne vždy zcela věrohodné. Tenhle je ale docela určitě skutečný – a o to podivnější.

 

 

Pozornost světových médií se do oblasti Bermudského trojúhelníku poprvé upnula zejména po zmizení pětice torpédových bombardérů Grumman Avenger v prosinci roku 1945. Mimochodem: přestože se od té doby několikrát objevily v tisku zprávy, že byly na dně nalezeny vraky těchto letounů, pokaždé se zatím ukázalo, že jde o jiné stroje.

Záhada zůstává záhadou - nicméně od té doby zahlcují tajemné příhody z Bermudského trojúhelníku sdělovací prostředky natolik, že lze jen těžko oddělit skutečnost od touhy po senzaci. Mnohem zajímavější a spolehlivější jsou proto zprávy o starších případech, kdy novináři tomuto kusu moře ještě nepřipisovali žádné magické vlastnosti.

 

Duše upsaná moři

Na palubách lodí a letadel mizejících v Bermudském trojúhelníku většinou odcházeli z tohoto světa lidé, jejichž jména nikomu nic neříkala. Zvláštní výjimku v tomto ohledu představuje jeden z prvních popsaných případů - zmizení kapitána Joshui Slocuma.

bermud2

 

obr: Joshua Slocum na palubě své jachty Spray. Slocum byl prvním osamělým mořeplavcem, kterému se podařilo obeplout svět

 

 

Jde totiž o svého času velmi populární historickou osobnost, kterou dodnes znají přinejmenším mnozí námořní jachtaři a milovníci moře. Důvod? Nic menšího než to, že Slocum byl vůbec první člověk v historii, kterému se podařilo samotnému na malé plachetnici obeplout zeměkouli.

Joshua Slocum byl námořník tělem i duší. Narodil se roku 1844 a už v raném mládí odešel sloužit na palubu lodi. Začínal jako prostý námořník, vypracoval se však na důstojníka a posléze i na kapitána. Mezi vlnami strávil více než třetinu století a nedovedl si bez nich představit svůj život ani když v padesáti letech odešel do výslužby.

Podařilo se mu získat vyřazenou jedenáctimetrovou plachetnici Spray a přes rok jí přestavoval k obrazu svému. Práce musela být důkladná - chystal se s ní totiž uskutečnit podnik, který byl dosud považován za nemožný.

 

Tajemný cizinec

V červenci roku 1895 Slocum navzdory varování přátel vyrazil na mořskou pouť kolem celé planety. Trvala mu celé tři roky, nicmémě zvítězil. Spray se stala nejslavnější sportovní jachtou, Joshua Slocum nejslavnějším jachtařem a kniha, kterou o cestě napsal, šla dobře na odbyt.

bermud3

 

obr: Plachtnice Spray, která i se svým slavným majitelem Joshuou Slocumem bezestopy zmizela v Bermudském trojúhelníku

Foto: archiv autora

 

 

Dodnes je inspirací pro všechny osamělé jachtaře, kteří kráčejí v jeho nebezpečných stopách - byť dnes už na lodích z plastů a uhlíkových vláken a pod dozorem počítačů a satelitní navigace.

Nic z toho Slocum pochopitelně neměl, o to hodnotnější byl jeho úspěch a o to větší musely být jeho schopnosti. O to podivnější také byl jeho záhadný konec. Ten však byl tehdy ještě daleko.

Lidé, kteří se ocitli sami tváří v tvář moři na malém plavidle, často líčí podivné věci, které by se na velkých lodích plných techniky a lidí stát nemohly.

 

- - - - - - - -

UPOZORNĚNÍ: Víc o Bermudském trojúhelníku i jiných záhadách oceánů najdete v knize Tajemství mořských hlubin. Pokud ji neseženete v knihkupectví, můžete si ji objednat zde.

- - - - - - - -

 

Pár takových příhod obsahuje i Slocumův popis jeho osamělé cesty. Vypráví zde například, jak jednou musel ulehnout do kajuty s vysokou horečkou. Bylo mu tak zle, že neměl sílu vstát a řídit Spray, ani když se zhoršilo počasí.

Zdálo se, že je konec, k svému překvapení však spatřil u kormidla nějakého cizího muže, který loď dokonale vedl vlnami. Když se počasí zlepšilo, cizinec zmizel. Slocum o celé věci raději moc nepřemýšlel - důležité bylo, že díky tajemnému zjevení on i Spray bouři ve zdraví přestáli. Ti, kdo věří na anděla strážného, mají o důvod víc.

 

Plavba do nicoty

Slocum byl po návratu z cesty kolem světa finančně zajištěn, dokonce se na stará kolena oženil a usadil na ostrově Martha s Vineyard (ano, to je ten, kde zatím naposledy udeřila kletba na rodinu Kennedyů). Spray však neopustil a na podzim roku 1909 ve věku pětašedesáti let se s ní zase vydal na delší plavbu do Jižní Ameriky.

bermud4

Doplul však pouze do oblasti dnešního Bermudského trojúhelníku, kde zmizel. Nenašel se ani vrak lodě, ani mrtvé tělo, ani trosky, které by napověděly o osudu osamělého mořeplavce.

 

obr: Spray se stala legendou - a také námětem mnoha obrazů s námořní tématikou

 

 

Tehdy poprvé se moře v okolí Floridy dostalo do popředí zájmu senzacechtivé veřejnosti. Dobový tisk sice ještě nepřišel na mimozemšťany, sousední dimenze nebo podmořské civilizace, i tak se ale předháněl v co nejbarvitějších domněnkách.

Podle některých teorií byl slavný mořeplavec přepaden piráty, podle jiných se srazil s nákladní lodí, jejíž kapitán později odstranil stopy nehody, aby se vyhnul nepříjemnostem.

Bulvární tisk samozřejmě zvažoval také možnost, že Slocuma přestala bavit jeho mladá manželka - a nešlo ani vyloučit, že stárnoucí muž udělal totéž co řada jiných zapřisáhlých mořských vlků: když cítil, že mu docházejí síly, vyplul si pro smrt. Před odjezdem tomu však nic nenasvědčovalo.

Záhada zmizení Joshui Slocuma a jeho Spray dodnes zaujímá v análech Bermudského trojúhelníku čestné místo. Je to patrně jediný případ, kdy se zde ztratila veřejně známá osobnost, o jejíž historické existenci i podivném konci nikdo nemůže pochybovat.

 

Jan A. Novák

bermud5

obr: Podle některých autorů mohou za tajemná zmizení vrtochy zdejšího počasí, nebo geomagnetické anomálie, další věří na jiné dimenze, či mimozemšťany

You have no rights to post comments

 
Joomla Template Tutorial from JoomlaShack.com