Novákoviny

stránky publicisty Jana A. Nováka

Na Japonskem visí Damoklův meč dalších otřesů

fukus1

Japonská Apoklypsa zřejmě ještě není u konce; země musí počítat s dozníváním velkého pátečního otřesu. Někteří geologové ale nevylučují, že přijde ještě jedno zemětřesení, které se bude ničivou silou blížit tomu pátečnímu. Vyloučit se nedá ani probuzení mohutné sopečné činnosti. Když v říjnu 1707 postihl otřes a tsunami o stejné síle ostrov Hokkaido, o 49 dní později začala chrlit lávu Fuji. I nyní ožila sopka Šinmoedake na ostrově Kjúšú, tím to ale nemusí skončit. Thajvanský geofyzik Lee Chao Šing upozorňuje, že na zlomech podél Japonska a Thaiwanu dřímají desítky málo známých vulkánů, které otřes mohl probudit. Jejich exploze by vedly k dalším vlnám tsunami.

Jsou to špatné zprávy pro celé Japonsko, ale především pro společnosti provozující jaderné elektrárny. A nejen ty, které už bojují s požáry a úniky radioaktivity.

 

 Živel může udeřit kdekoliv

Největší problémy se dají čekat u reaktorů, které už teď nejsou pod plně kontrolou, tedy v elektrárnách Fukušima I a II. O jejich skutečném stavu operátoři zřejmě vědí málo, je však pravděpodobné, že materiál některých reaktorových nádob už nemá původní parametry. Nový silný otřes by mohl vést k dalším problémům s chlazením, k jejich definitivnímu roztavení, explozím a masivním únikům radioaktivních materiálů.

fukus3Minulý otřes s magnitudo 8,9 až 9 ukázal, že dosud nepoškozené reaktory i stavby jsou schopné mu odolat - ale u většiny elektráren dosud nebyl čas zjistit, jak na tom nyní jsou doopravdy. Jako obzvlášť slabé místo se ukázala být pomocná infrastruktura, zejména chlazení a záložní zdroje energie. Další otřes by představoval, prověrku, jejíž výsledky by mohly nepříjemně překvapit.

Příklad Fukušimy I také předvedl, že dalším slabým místem jsou sklady vyhořelého paliva - opět kvůli poruchám chlazení.

Problém je, že v Japonsku nikdo neví, kde živel znovu udeří - může to být kdekoliv. V současnosti tu je 17 činných jaderných elektráren s 55 reaktory, které jsou téměř rovnoměrně rozmístěné po celém území, většinou na mořském pobřeží. Většina nepoškozených jednotek po zemětřesení rychle obnovila výrobu energie, což zvyšuje jejich zranitelnost - ve Fukušimě 1 havarovaly právě ty tři reaktory, které byly zrovna v provozu. V zemi už teď postižené celkovým rozvratem by druhý silný otřes ještě zhoršil možnosti záchranných prací.

 

Jan A. Novák

Psáno pro Hospodářské noviny/iHned

You have no rights to post comments

Ze stejného soudku

 
Joomla Templates: by JoomlaShack