Případy neviditelných vetřelců
- Kategorie: Záhady
- Vytvořeno 23. 1. 2013 10:21
Čas od času se na fotografiích z neznámých důvodů objeví něco, co tam být zjevně nemá - a někdy to vypadá hodně divně: duchové mrtvých, mimozemšťané, létající talíře, podivní tvorové…. Milovníci záhad se o tyto případy velmi zajímají. i když v drtivé většině případů jde jen o technickou vadu nebo výsledek nezkušenosti fotografa. Ale přecejen ne vždy. Donedávna jsem byl k těmto zjevením spíš skeptický, dokud jsem se osobně nesetkal s něčím, co se zatím nepodařilo uspokojivě vysvětlit. Pomůžete nám záhadu podivného objektu na snímku objasnit?
Dcera s partnerem provozují koňskou farmu nedaleko Zdic. Pro web svého podniku nechali udělat fotografie zvířat v otevřené krajině a webmaster je na stránky umístil. Přestože obrázky dělala zkušená fotografka, ukázalo se, že jeden z nich má podivnou vadu: z hřbetu koně něco vyčnívá. Něco hodně zvláštního...
Každý jen trochu pokročilejší fotograf samozřejmě ví, že pokud fotografuje člověka (nebo zvíře), musí si dát pozor na to, co je za ním. Snímek, kde z objektu vyrůstá strom, nebo telegrafní sloup, je špatně - jde o klasickou začátečnickou chybu a každý, kdo se fotografováním zabývá soustavněji, už má toto riziko trvale zabudované v podvědomí.
obr: Divný objekt za hřbetem koně. V okolí nemá být žádná věž ani sloup, na nečistoty z objektivu nebo snímače to rozhodně nevypadá. (Snímek je stranově převrácený, protože nevypadá dobře, když fotografovaný objekt běží pryč ze stránky)
V tomto případě navíc všichni zúčastnění tvrdí, že během fotografování za koněm nic nebylo. A že žádný podobný objekt (telekomunikační věž, stožár, elektrické vedení) se nikde v okolí pastviny nevyskytuje.
Udělal jsem tedy výřez snímku, objekt zvětšil, zvýšil kontrast - a nebyl o moc chytřejší než předtím. Spíš naopak. Nepřipomíná mi to nic, co znám a co by se mohlo v okolí Zdic běžně vyskytovat. Jedině snad obrovskou porcelánovou zapalovací svíčku, na které sedí nějaký pták. Asi ale uznáte, že to je trochu ujeté.
obr: Snímek jsem zvětšil a zvýšil kontrast. Potvrdilo se, že nejde o kaz, optický klam nebo smetí - objekt má všechny znaky nějakého hmotného předmětu. Včetně "čepičky" nahoře, která na původním snímku vypadala poněkud nehmotně. Připomíná to něco na způsob izolátoru - ale bez drátů, navíc v okolí žádné vedení být nemá a vzhledem k velikosti koně neodpovídá rozměr...
Kontaktoval jsem proto Vladimíra Šišku z Projektu Záře, v jehož rámci jsou už několik desítek let shromaždovány a seriozně vyhodnocovány případy pozorování neidentifikovaných létajících (i jiných) objektů na našem území. Na jejich webu je také několik případů podobných tomu našemu (například zde nebo zde), které byly uspokojivě vysvětleny. Nic z toho ale na naši "svíčku" nesedí.
Dohodli jsme se tedy, že seženeme původní fotografie a pak obhlédneme situaci přímo na místě. Výsledek se samozřejmě objeví na Novákovinách.
Pokud by vás nad snímky napadlo, co by to mohlo být (nebo se vám přihodilo něco podobného), napište nám. Jsem dalek toho tvrdit, že jde o létající talíř nebo o mimozemšťana se zájmem provozovat turistiku na koních, přesto se přiznám, že mě nad obrázkem trochu zamrazilo. A záhady jsou od toho, aby se řešily.
Astronaut z Burg Marsh
V podstatě je to základní zápletka dnes už klasického Antonioniho filmu Zvětšenina: fotograf původně něco snímá, po vyvolání ale zjistí, že na obrázcích je ještě něco navíc. V tomto případě to ovšem není svědectví o vraždě, ale o... no, prostě o něčem, co se nedaří vysvětlit.
obr: Podivná snímek pořízený Jamesem Templetonem 23. května 1964. Za Templetonovou dcerou se po vyvolání filmu objevila postava v bílém skafandru...
Ufologie (tedy obor zabývající se objasňováním podstaty neidentifikovaných létajících objektů) zná podobných případů dost. K fenoménu záhadných fotografií kupodivu neexistuje žádná zkratka, ani působivé označení, jak je jinak zvykem - možná proto, že drtivou většinu zdánlivě tajuplných obrázků se nakonec podařilo vysvětlit školáckými chybami amatérských fotografů.
Obvykle šlo o dvojí expozici, o nečistoty na objektivu či filmu, o chyby při vyvolávání. Některé jsou docela legrační, například, když se ukáže, že mimozemská příšera je ve skutečnosti otisk mrtvé mšice přischlé na negativu...
Digitální fotografie mnohé z těchto příčin eliminovala, poskytla však zase daleko větší možnosti pro vytváření padělků. Ale jak už to tak v ufologii bývá, i u tohoto fenoménu zůstává pár případů, které se navzdory vší snaze objasnit nepovedlo. Asi nejslavnější z nich je kauza astronauta z Burg Marsh, známá také jako The Solway Photograph či Solway Firth Spaceman.
Stalo se to 23. května 1964, kdy James Templeteon, hasič s Carlisle (severozápad Anglie) uspořádal své rodině víkendový výlet do Burgh Marsh. Jde o plochou otevřenou krajinu se zamokřenými loukami obklopující záliv Solway Firth v Irském moři. Místo, kde Templeton rodinu vysadil z auta, bylo téměř opuštěné, jen opodál korzovala dvojice starších dam. Nedaleko se tyčila radarová stanice NATO.
Byl hezký slunečný den, a tak se James dal do fotografování pro rodinné album na barevný film Kodak. Mimo jiné udělal krátce po sobě i tři snímky pětileté dcerky Elizabeth ve stejné pozici - jak sedí na louce s kyticí v ruce. Když je dostal z laboratoře vyvolané, strnul. Na prostředním obrázku vyrůstala z hlavy Liz podivná postava podobající se ze všeho nejvíc astronautovi ve skafandru.
Muži v černém a muži v bílém
Templeton na "vadu" snímku upozornil pracovníky vyvolávací laboratoře. Ti mu řekli, že za Liz asi někdo stál a on si toho nevšiml. Celá rodina si však byla jistá, že tou dobou na louce nikdo nebyl. Vzpomněli si ale, že nedaleko se pasoucí krávy byly v jednu chvíli nápadně neklidné.
Hasič svůj podivný příběh sdělil redakci místních novin Cumberland News, která jej i s fotografií radostně zveřejnila. Stejné nadšení projevila také další média a tak snímek během několika málo dní oběhl celý svět.
obr: Hasič a amatérský fotograf James Templeton, autor snímku, který obletěl svět a je dodnes považován za ufologickou klasiku
Pro Templetona měla záležitost nepříjemnou dohru. Navštívili jej ponuře vyhlížející muži, kteří se představili jako vládní zaměstnanci a vyptávali se jej na okolnosti pořízení snímku. Vyvezli jej na Burgh Marsh, kde po něm chtěli aby přesně popsal místo fotografování, počasí, chování ptáků a další informace. Pak jej nutili k přiznání, že snímek zfalšoval. Když odmítl, začali být nepříjemní, nakonec nasedli do auta a odjeli, takže hasič musel domů po svých. Britské ministerstvo obrany následně popřelo, že by s incidentem mělo cokoliv společného.
Později se objevily zprávy, že záhadné postavy v bílých skafandrech se tou dobou vyskytly i na snímcích z testování britské balistické střely Blue Stark na australském raketodromu Woomera. Jeden z pokusných startů měl být kvůli tomu dokonce odvolán.
Tempetonův snímek se dodnes nepodařilo uspokojivě vysvětlit. Liz nemohla mít na hlavě loutku, protože "astronaut" je neostrý, zatímco hlava dítěte perfektně zaostřená. Kdyby šlo o dvojexpozici, nebylo by zřetelně vidět, že hlava Liz postavu zastiňuje. Někteří skeptikové tvrdí, že to je jen černovlasý muž v bílém svetru běžící od dítěte. To ale Tempelton popírá, navíc to tak na snímku ani moc nevypadá. Podle knihy Odkrytá tajemství UFO publicisty Karla Pacnera hasič prostě podváděl - přesvědčivý důkaz ale nenabízí.
Jan A. Novák
obr: Pětiletá Liz na původním snímku a po desetiletích se svým otcem
obr: Krajina v okolí zátoky Solway Firth