Jak jsem fotil Měsíc - podruhé
- Kategorie: Foto a Video
- Vytvořeno 29. 3. 2012 9:16
Pro fotografování Měsíce bylo v posledním týdnu března počasí jako stvořené, navíc se 26. března na obloze pěkně k sob? seřadilo několik planet. To mě samozřejmě inspirovalo k dalším fotografickým pokusům. Sice jsem ještě nestačil pro Nikon upravit delší teleobjektiv, jak jsem tu sliboval posledně, i tak ale mělo moje snažení zajímavé výsledky.
V neděli 25. března 2012 byl večer nad západním obzorem tenký srpek Měsíce třetí den po novoluní. Navíc i neosvětlená část měsíčního kotouče světélkovala tzv. popelavým svitem, tedy světlem odraženým od Země.
Neměl jsem to původně v úmyslu zachytit, ale stalo se - a právě tyhle snímky byly nejzajímavější. Aby ale "moře" a "kontinenty" na neosvětlené části vynikly, musel jsem snímek trochu upravit - přidat jas a kontrast. Osvětlená část se tak úplně přesvětlila, popravdě řečeno ale byla přesvětlená už i na původním snímku.
objektiv: Nikkor 70-200 mm (nastaveno 200 mm)
ISO:400
režim: P (shivt -1)
(clona 5,6, expozice 1 s.)
- -
V pondělí 26. března 2012 večer byl nad západním obzorem tenký srpek Měsíce pár dní po novu společně s Venuší, Jupiterem a hvězdokupou Plejády. Venuše je navíc blízko Země, takže je ještě jasnější než obvykle. Plejády jsem sice v Praze moc neviděl, i tak ale nabízela absolutně čistá obloha s tímto uskupením zajímavou podívanou.
Fotografoval jsem z otevřeného okna a fotografie, kterou tu vidíte, vznikla za těchto okolností:
objektiv: Nikkor 70-200 mm (nastaveno 35 mm)
ISO:400
režim: P (clona 3,8, expozice 1 s.)
shift: -1
Ukázalo se, že ISO 400 a expoziční režim P nejsou zrovna ideální, navíc zkušenosti z výsledků několikadenních pokusů umožnily o pár dní pozdějí i experimentování s manuálním nastavením. Ale o tom zas někdy příště.
Jan A. Novák
psáno pro Novákoviny
Předešlý díl článku najdete zde.
Následující díl seriálu najdete zde