Novákoviny

stránky publicisty Jana A. Nováka

Jak jsem fotil Měsíc - podruhé

mesic

Pro fotografování Měsíce bylo v posledním týdnu března počasí jako stvořené, navíc se 26. března na obloze pěkně k sob? seřadilo několik planet. To mě samozřejmě inspirovalo k dalším fotografickým pokusům. Sice jsem ještě nestačil pro Nikon upravit delší teleobjektiv, jak jsem tu sliboval posledně, i tak ale mělo moje snažení zajímavé výsledky.

 

 

 

pw1

V neděli 25. března 2012 byl večer nad západním obzorem tenký srpek Měsíce třetí den po novoluní. Navíc i neosvětlená část měsíčního kotouče světélkovala tzv. popelavým svitem, tedy světlem odraženým od Země.

 

Neměl jsem to původně v úmyslu zachytit, ale stalo se - a právě tyhle snímky byly nejzajímavější. Aby ale "moře" a "kontinenty" na neosvětlené části vynikly, musel jsem snímek trochu upravit - přidat jas a kontrast. Osvětlená část se tak úplně přesvětlila, popravdě řečeno ale byla přesvětlená už i na původním snímku.

objektiv: Nikkor 70-200 mm (nastaveno 200 mm)

ISO:400

režim: P (shivt -1)

(clona 5,6, expozice 1 s.)

 

- -

 

pw2

V pondělí 26. března 2012 večer byl nad západním obzorem tenký srpek Měsíce pár dní po novu společně s Venuší, Jupiterem a hvězdokupou Plejády. Venuše je navíc blízko Země, takže je ještě jasnější než obvykle. Plejády jsem sice v Praze moc neviděl, i tak ale nabízela absolutně čistá obloha s tímto uskupením zajímavou podívanou.

 

Fotografoval jsem z otevřeného okna a fotografie, kterou tu vidíte, vznikla za těchto okolností:

objektiv: Nikkor 70-200 mm (nastaveno 35 mm)

ISO:400

režim: P (clona 3,8, expozice 1 s.)

shift: -1

 

 

Ukázalo se, že ISO 400 a expoziční režim P nejsou zrovna ideální, navíc zkušenosti z výsledků několikadenních pokusů umožnily o pár dní pozdějí i experimentování s manuálním nastavením. Ale o tom zas někdy příště.

 

Jan A. Novák

psáno pro Novákoviny

Předešlý díl článku najdete zde.

Následující díl seriálu najdete zde

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Ze stejného soudku

 
Joomla Tutorial: by JoomlaShack.com