Novákoviny

stránky publicisty Jana A. Nováka

KDO VRTÍ ČESKÝM PREZIDENTSKÝM PSEM aneb LUKOIL NA HRAD!

presid1

Ať už chtěl Václav Klaus amnestií dokázat cokoliv (možností se nabízí docela hodně), jedno se mu určitě povedlo: názorně předvedl, že i u nás může prezident mnohem víc než jen potřásat pravicemi jiných prezidentů. Z tohoto hlediska je přímá volba na první pohled krokem k otevřenější demokracii. Což vypadá pozitivně, dokud člověku nedojde, že tentokrát už nikdo nebude moci říkat "tohle není můj prezident" (jak dosud bývalo v kraji zvykem), ale naopak "jaký národ, takový prezident". Přitom už teď je zřejmé, že výsledek bude skoro určitě prů..., no dobře, průšvih.

 

Jsem asi jeden z posledních, kdo by si národ nějak idealizoval, přesto mi na tom něco nesedí. Lid je sice hodně vrtkavé zvíře, i tak mi ale přijde dost zvláštní, že dnešní jasný favorit ještě před pouhými čtyřmi měsíci v jiných volbách zcela propadl a nezajímal snad ani kluby důchodců.

 

Změnil se od října Miloš Zeman nebo národ? Ani jednoho jsem si nevšiml. Jsou průzkumy účelově falšované? Úplně vyloučit to nejde, protože i to je tradiční součást vrtění psem. Ale rozhodně nemohou být zfalšované natolik, aby byly úplně mimo.

 

Takže už zbývá jen možnost poslední: někdo tady potichu odvedl dobrou práci - a zjevně nikoliv Miloš Zeman sám. Kdo a proč to byl, si není tak těžké domyslet. Ve spojitosti se Zemanovou kampaní se nápadně často vyskytuje jméno Miroslava Šloufa a ten zase vede firmu pracující pro ruský ropný kolos Lukoil.

 

Lukoil také Zemanovu pidistranu sponzoruje - a jaksi mimochodem finančně podpořil i ruské vydání Klausovy knihy Modrá, nikoliv zelená planeta. Zvláštní shodou okolností právě Klaus také Zemana veřejně v podstatě označil za svého jediného vhodného nástupce. "Jak prosté, milý Watsone," řekl by Sherlock Holmes.

 

Takže už zřejmě známe odpověď na otázku "Kdo?". A také na otázku "Proč?" - no přece, proto, aby byla zachována kontinuita smluvně opozičního vládnutí vstřícného k lobbystům, mafiím a ruským gosudarům, což u nás čím dál víc splývá v jedno. Zbývá už jen odpovědět na otázku poslední: "Jak?"

 

presid2

 

obr: Opravdu duel? Nebo jen záložní kůň ze stejné stáje?

 

 

Bylo by samozřejmě bláhové si myslet, že prezidentská kampaň se vede jen za prostředky vyúčtované v přiznáních kandidátů - dokonce i v demokratičtějších státech, než je náš socialismus s kapitalistickou tváří. Hezkou ukázkou, jak se to dělá tady, jsou například všeobecně známé okolnosti volby předešlého prezidenta, nebo curriculum vitae Olgy Zubovové, která ho tehdy na Hrad dostala. Ale nejen to.

 

Stejně tak není nezajímavé se podívat, kolik PR agentur u nás má mezi svými referencemi Lukoil, ČEZ a další gigaspolečnosti podobného ražení a co všechno ještě také dělají. A jakými nákladnými hračkami disponují - včetně neuromarketingových laboratoří. Ostatně, divil bych se, kdyby se ukázky práce těchto agentur neobjevily také v diskusi pod tímto článkem.

 

Zvláštní jsou i špinavosti, které se najednou dějí kolem Zemanova zřejmě nejvážnějšího konkurenta. Ačkoliv nejsem Fischerovým fanouškem ani náhodou, přece jen je mi dost divné, kolik lidí si najednou vzpomnělo na jeho minulost řadového komunisty, přestože u jiných kandidátů nevadí mnohem horší věci. Nebo kdo dal jistě nemalou částku za bilboardy podprahově sugerující Fischerovo členství v lidových milicích. Atd., atd., atd...

 

Možná by to i vysvětlovalo, jak mohl Tomáš Hanák na Fischerovu adresu pronést něco tak prvoplánově blbého: jisté skupiny populace slyší i na tohle, jen když mluví herec. A nejspodnější patro společnosti zase efektivně osloví záplava antisemitských narážek najednou kolujících internetem.

 

Fischer ovšem samozřejmě není žádná alternativa k Zemanovi, ale spíš pojistka pro případ, že by jim varianta č. 1 nevyšla. I proto ta rádoby antikampaň, která má zdání alternativy vzbudit. Kdosi správně upozornil, že skutečná alternativa by bylo, kdyby se do druhého kola dostal Karel Schwarzenberg (za pravici) a Jiří Dienstbier (za levici). Všechno ostatní bude jen pokračování loutkohereckého představení, v němž jen paňácu Klause vystřídá paňáca Zeman nebo paňáca Fischer.

 

Už jen takovou legrační perličkou v prezidentské PR smršti jsou čarodějky a astrologové masově předvídající prezidentství důchodce z Vysočiny. Slyšel jsem dokonce o věštbě pronesené jistou celebritou, herečkou a čarodějnicí zároveň, což je zajisté kvalifikace v naší osvícené zemi bezkonkurenčně nejvyšší. Zeman se podle ní na hrad dostane, ale nepobude tam dlouho...

 

S přihlédnutím ke všem okolnostem není sestavení takové prognózy žádné umění. Kdyby ale loutkovodičům sázka na duo Zeman – Fischer náhodou přesto nevyšla, bude to důvod k oslavě, protože by to znamenalo, že pořád ještě nejsme tak úplně ztracení.

Jan A. Novák

 

 
Joomla Templates by JoomlaShack