Novákoviny

stránky publicisty Jana A. Nováka

Nebezpečná polopravda o "naší" energii

nuclear1

"Chceme, aby 80 procent výroby elektrické energie pocházelo z domácích zdrojů... Chceme zachovat energetickou bezpečnost," pravil o Státní energetické koncepci ministr průmyslu Martin Kuba a Petr Nečas upřesnil: Předpokládáme minimálně padesátiprocentní podíl jaderné energie." Což by na první pohled vypadalo dobře - kdyby ovšem jaderná energie opravdu byla naše. Jenže není. A je trochu divné, že premiér a ministr průmyslu to nevědí. Nebo že by vědět nechtěli?

 

O národní povaze jakékoliv energetiky lze v časech globalizace s úspěchem pochybovat. Na rostoucím hladu po elektřině v Česku ani nikde jinde nevydělává jakási "naše ekonomika", ale zcela konkrétní subjekty se spletitými vlastnickými vztahy a na samém konci těchto pavučin zcela konkrétní pánové.

 

Ty "naše" subjekty pak na ní vydělávají obzvlášť dobře, aniž bychom z toho (kromě zdevastované krajiny) něco měli. Naopak, nezřídka je to spíš na úkor občanů. Viz třeba současné ceny elektrické energie, nebo nesplněné sliby o levné elektřině a rušení uhelných elektráren při rozhodování o Temelínu.

 

nuclear2

Na "české" jaderné energetice pak je obzvlášť pikantní, že nadstandardní množství vlastnických vláken od ní vede do Ruska. Pravě odtamtud je důkladně nasmlouvané palivo, "českou" výrobu reaktorů ve Škodovce ve skutečnosti ovládá ruská OMZ Group, ruský je i zájem o privatizaci ČEZ. V soutěži o modernizaci Temelína už ze tří subjektů zůstávají jen dva - a hádejte odkud je jeden z nich? Tradičně nadstandardní vazby na východ má tuzemská jaderná lobby i v osobní rovině.

 

Jaderná energetika v Česku tedy není odpovědí na závislost na zdrojích z nestabilního a totalitou zavánějícího východu, právě naopak. A ve hře o další jaderné elektrárny v nejde ani o budoucí potřebu energie, ani o skleníkové plyny a dokonce ani o zisky managementu, ale o mnohem, mnohem víc - "české" jaderné elektrárny orientované na export energie mohou být pro Rusko jen příjemným doplňkem jejich plynovodů a ropovodů, jimiž už teď drží Evropu pod krkem.

 

Současná pseudopravicová vláda musí snahu o nezávislost české energetiky na Rusku aspoň předstírat, takže jí při přípravě Státní energetické koncepce nezbývá než dělat, že o metastázování tamních koncernů k nám nic neví. Příští vláda (o jejímž zbarvení a historických sentimentech dnes už pochybuje jen málokdo), ale tyhle ohledy potřebovat nebude.

 

jaslov0

Těžko si představit oranžovorudé soudruhy, jimž dnešní pseudopravice tak elegantně umetá cestu k moci, jak při rozhodování o kontraktech pro další jaderné bloky, o případné privatizaci ČEZu nebo o jiných strategických záměrech, berou v potaz nebezpečné spády kremelského medvěda.

 

Tragikomedie české politické scény zdánlivě nemá logiku - ale jen do chvíle, než se na ní podíváme z tohoto zorného úhlu. Pohádka o národní energetice pak není jen demagogie maskující snahu energetického monopolu parazitovat na občanech - je to vědomé klamání málo informované veřejnosti a nebezpečná zahrávání si se skutečnou nezávislostí i s příštím směřováním této země.

 

 

Jan A. Novák

Psáno pro www.reflex.cz

 

 

 

 

Komentáře   

#1 Učitel 2014-07-19 09:18
Poslední odstavec: "než se na ní podíváme"
Na kom - na ní? Copak nikdo neslyší ten nesmysl?
Je to velký nešvar poslední doby - že lidé "zpívají", tedy píšou dlouze tam, kde se má psát krátce. Jí místo ji, ní místo ni, naší místo naši.
Nechápu to a je mi to velice nepříjemné.
Jinak článek samozřejmě standardně dobrý.
#2 j.a.n. 2014-07-19 13:06
Chybička se vloudila a asi nebude sama. Profesionální noviny mají korektora, Novákoviny si ho nemohou dovolit

You have no rights to post comments

Ze stejného soudku

 
Joomla Templates from JoomlaShack.com