Novákoviny

stránky publicisty Jana A. Nováka

Globální oteplování: kdo věří a kdo ne

poca1Klimatické změny jsou stále předmětem diskusí, vědci ale také zkoumají postoje různých skupin obyvatel k nim. Autory studie Michiganské university zajímalo, co všechno by se muselo stát, aby běžný občan uvěřil, že klima se opravdu mění.

 

"Předpokládá se, že čím více vědci, politikové a novináři o globálním oteplování mluví, tím víc lidí existenci tohoto jevu přijímá," říká Aaron McCright, jeden z autorů studie nazvané Vliv teplotních anomálií a politické orientace na vnímání teplejších zim. "Chtěli jsme si ověřit, zda tomu tak je, a současně zjistit, jestli lidé spojují extrémní výkyvy počasí s nastupující klimatickou změnou a jak tyto postoje ovlivňuje jejich politická orientace."

Že se postoje dlouhodobě mění, o tom je možné se přesvědčit i u nás. Na Silvestra 1978/79 náhle po velmi teplých dnech přišlo prudké ochlazení o více než 30 stupňů. Nastala do té doby nevídaná kalamita - nikoho tehdy ale nenapadlo tvrdit, že je to příznak měnícího se klimatu. Dnes jsou do souvislosti s klimatickou změnou běžně dávány i výkyvy počasí mnohem menší.

jan2

 

 

obr: Klimatoligové tvrdí, že změnu klimatu indikují extrémní výkyvy počasí. Průzkum ukázal, že běžná populace tomu nevěří

Foto: Jan A. Novák

 

 

K výrazným povětrnostním extrémům došlo v posledních letech i v USA. Podle Národního úřadu pro oceánský a atmosférický výzkum (NOOA) byla zima 2012 čtvrtá nejteplejší od roku 1895. Autoři studie pod vedením sociologa Aarona McCrighta proto analyzovali výsledky výzkumu pořádaného Gallupovým ústavem, v němž více než tisícovka respondentů z celých USA odpovídala na otázky týkající se této mimořádně teplé zimy a jejich názoru na vztah fenoménu k existenci nebo neexistenci globálního oteplování.

Ukázalo se, že abnormální průběh zimy 2012 v místě svého bydliště zaznamenalo 80 procent dotázaných. Přesto jen 35 procent respondentů průzkumu věří, že tento jev nějak souvisel s globálním oteplováním klimatu.

"Na jednu stranu je povzbuzující už to, že tolik lidí teplejší zimu zaznamenalo," komentoval výsledky analýzy Aaron McCright. "Současně se ale ukázalo, že na víru v globální oteplování to má minimální vliv - souvislost většinou vidí jen ti, kdo byli o klimatické změně přesvědčeni už dřív."

McCraig také upozornil na to, že toto přesvědčení má u většiny dotazovaných výrazné politické zabarvení: o měnícím se klimatu jsou přesvědčeni především voliči Demokratické strany, zatímco mezi sympatizanty republikánů převládají skeptici.

Jan A. Novák

Psáno pro iHned.cz

Komentáře   

#1 Jaroslav 2014-12-07 11:50
To počasie sa ozaj meni,ale o globalnom otepleni sa hoovoriť neda. My sme leto nemali-to proste leto nebolo. Ale v norsku mali take horučavy ako doteraz nikdy.Tie reči o najteplejšom lete v historii -dufam že to myslia ako vtip.

You have no rights to post comments

Ze stejného soudku

 
Joomla Tutorial at JoomlaShack.com