Novákoviny

stránky publicisty Jana A. Nováka

Klimatický panel se stává sektou

Rajendra Pachauri, IPCC, climate    Takzvaný Mezivládní klimatický panel při OSN (IPCC) si už několikrát utrhl pořádnou ostudu řadou "omylů" a falšováním dat o globálním oteplování. Je to ale zjevně organizace pružná, která ze svých minulých chyb umí vyvodit důsledky. Tedy, ne že by slibovala větší objektivitu - to bychom chtěli opravdu hodně. Jdou na to od lesa: šéf organizace Rádžendra Pačaurí (na obrázku)  - mimochodem, nikoliv vědec, tím méně pak klimatolog, ale velkopodnikatel -  nyní vědcům pracujícím pro IPCC rozeslal dopis, v n?mž jim doporučuje držet si odstup od médií.

    Jako by nestačila bizarní skutečnost, že IPCC vytváří stále nové a nové zprávy o stavu klimatu, které se navzájem popírají. Nyní tedy ještě ke všemu rozhodla, že ta zatím poslední, která má být hotová někdy v letech 2013-2014, bude vařena pod pokličkou, což zcela odporuje základním zásadám  vědecké práce. Že by se už teď vědělo, co v ní bude - a „zainteresovaní“ vědci jen mají vymyslet postupy, jak předem daný výsledek učinit věrohodným?

    Programovým odstupem od médií IPCC udělala další krok od seriózní organizace k uzavřené sektě. Možná se jí tak podaří stvořit výsledky, jaké pro své výnosné vydírání klimatickými změnami potřebuje - současně ale potvrzuje podezření, že tento způsob klimatologie má víc společného s církví, než s vědou. 

Jan A. Novák

Psáno pro Hospodářské noviny

You have no rights to post comments

Ze stejného soudku

 
Joomla Templates: by JoomlaShack