Novákoviny

stránky publicisty Jana A. Nováka

Ikarie mění přístav

ikarieČasopis Ikarie byl po několik desetiletí něčím na způsob vlajkové lodi české sci-fi. Obdivuhodné na tom je už skutečnost, že po celkem ještě tučných letech tohoto žánru na počátku 90. let přežil i následující léta hubená poznamenaná pandemií fantasy, invazí Harryho Pottera,  jakož i dalšími protivenstvími. Ta nyní zřejmě vyvrcholila a časopis pojmenovaný podle kosmické lodi z legendárního českého filmu nyní ztrácí jméno i mateřský přístav. Naštěstí to neznamená zánik, ale jen změnu adresy. Plním proto přání kapitána a informuji o situaci na palubě. Zachovejte Ikarii (pardon – teď už XB-1) i nadále přízeň.

 

 

Z Ikarie je XB-1

Vážení přátelé,
na co jsme cca 10 let čekali, je tady: Mladá fronta nás s okamžitou platností zrušila. Ovšem těžko úplně zničit něco, co jsem sám nezplodil. Takže vycházíme dál, bude nás vydávat XB-1 s.r.o., nastane jen několik změn:
a) naše prosincové číslo se již bude jmenovat XB-1, protože název Ikarie nám nebylo dovoleno nadále používat. Obsah je ovšem zachován v plném rozsahu.
b) jelikož veškeré databáze zůstaly v MF a nemáme k nim už nadále přístup, poprosil bych Vás znovu o zaslání osobních údajů: adresa, rodné číslo, číslo účtu na honoráře, telefon.
c) patrně budou nové termíny dodávání recenzí, bude upřesněno později.
d) od tohoto okamžiku už nám také nikdo nezakazuje recenzovat tituly nakladatelství Argo, takže konečně bude náš Vívísektor po létech zase důstojně plnohodnotný.
e) dovolím si Vás všechny požádat, abyste podstatné informace předali dál všem čtenářům a příznivcům Ikarie, na které máte kontakt.
Děkuji Vám všem za spolupráci dosavadní i budoucí a mějte se krásně.
Jaroslav Jiran
redakce XB-1

ikarie xb-1, sci-fi, film obr: Záběr z filmu Ikarie XB-1

 

 

 

 

 

 

 

 

Legendární film koupili i Američané

Nedalo mi to, abych se při té příležitosti trochu nepodíval po Síti za tématem filmu Ikarie XB-1. A narazil jsem přitom na zajímavou informaci: práva na tuto perlu české kinematografie natočené roku 1963 už o rok později koupila společnost American International Pictures.

Ikarie XB-1, Voyage to the End of the ZniverseAmeričané pak měnili nejen název (Voyage to the End of Universe), ale nechali také vystříhat mnoho pasáží a zcela přepracovali závěr filmu – údajně v zájmu vyšší divácké přitažlivosti. Raději snad ani nechci vědět jak, úplně mi stačilo konstatování některých sci-fi blogů, že tato „vylepšení“ od základu mění i celkové vyznění díla. Ostatně poster, který při té příležitosti American International Pictures nechala vytvořit, ledacos naznačuje…

 

obr: Poster k americké verzi filmi Ikarie XB-1

 

Nicméně internetový hon na Ikarii XB-1 přinesl i radostnější poznatky. Film je v komunitě sci-fi fanoušků dodnes celosvětově ceněný a obvykle jmenovaný jedním dechem se seriálem Star Trek a Kubrickovou Vesmírnou odyseou 2001- kterým ovšem předcházel. Společně s nejlepšími díly Karla Zemana tak představuje nejvýraznější stopu českého filmu té doby ve světové sci-fi kinematografii.

 

Jan A. Novák

 

Tento text je volný k dalšímu použití za předpokladu uvedení autora a webové adresy zdroje.

You have no rights to post comments

 
Joomla Templates at JoomlaShack