Novákoviny

stránky publicisty Jana A. Nováka

Tajemství ďáblova domu

eifelheim

Na to, když kniha začíná podrobnou mapou nějaké imaginární země - nezemě, začínám být trochu alergický, protože tahle manýra pronásledující především žánr fantasy už je poněkud inflační. Flynnův Eifelheim sice mapou začíná také, čtenář ale rychle zjistí, že to má svůj opodstatněný důvod. Nejen proto, že mapa se týká zcela reálné oblasti Německa, ale především proto, že kniha je plnokrevná sci-fi v tom nejlepším slova smyslu. Což také znamená, že děj vychází z historických fakt? a poznatků vědy. A abychom o tom ani na okamžik nezapochybovali, je na konci knihy také kapitola podrobně popisující a vysvětlující reálie, které autor použil. Je jich opravdu hodně - a přesto se na jejich základě podařilo vytvořit příběh nabízející vše, co k žánru patří - od mimozemšťanů až po cesty časem.

 

 

U

Důkladnost, s jakou autor přibližuje nejen materiální, ale především myšlenkový svět lidí roku 1349 (mimochodem, to už na českém trůnu seděl Karel IV, který se později stal císařem), je udivující a trochu připomíná romány Umberta Ecca. A poctivost při aplikaci vědeckých poznatků do děje vymyšleného příběhu zase odkazuje k Arthuru C. Clarkovi a dalším klasikům žánru. Komplikovaný příběh odehrávající se v několika časových rovinách je přitom sestavený s pečlivostí připomínající šachovou partii. Z hlediska čtenáře uvyklého na záplavu thrillerů používajících (nebo zneužívajících) prvky sci-fi to všechno možná bude představovat jistou intelektuální námahu navíc, rozhodně však neubere na čtivost. Vědecká důkladnost Michaela Flynna totiž neodrazuje, ale zve k následování - alespoň ty, kdo na to mají. Pokud se dobře pamatuji, tak tohle byla i jedna z metod, jíž používal Jules Verne. Ale zdaleka nejde jen o to: Flynn tu například řeší zajímavý problém, zda mimozemšťané mohou být také křesťané...

Román, který v originále spatřil světlo světa roku 2006, se rychle dočkal mnoha kladných ohlasů a hned následujícího roku i nominace na prestižní cenu Hugo. Je skvělým důkazem toho, že klasická "hard" sci-fi nejenže není mrtvá, ale má kam se dál vyvíjet. A hlavně: stojí za čtení.

 

Michael Flynn: Eifelheim. Přel. Zdeněk Uherčík. Obálka Renata Brtnická. Praha, Stanislav Juhaňák - Triton 2011. 420 s. 359 Kč.

4stars

 

Jan A. Novák

 

You have no rights to post comments

Ze stejného soudku

 
Joomla Templates by JoomlaShack.com