Hnědá revoluce v říši konzumu
- Kategorie: Tipy a varování
- Vytvořeno 25. 11. 2012 19:14
Richardu Pearsonovi kdosi zastřelil otce - pětasedmdesátiletého pilota na odpočinku - v příměstském nákupním centru. Za jeho života si otcovské lásky moc neužil, a tak chce po pohřbu v jeho bytě alespoň posmrtně pochopit kým vlastně Pearson starší byl a dotknout se jeho právě pomíjející existence. A jak se dostává stále hlouběji pod povrch, z hrůzou zjišťuje, že otcova smrt zřejmě vůbec nebyla nahodilá, že pod maskou spokojeného penzisty se ukrýval někdo úplně jiný. A že to všechno souvisí s gigantickým nákupním střediskem, které se stalo centrem života příměstské čtvrti pro vyšší střední třídu, s fašistickým podhoubím, které se tu dere na povrch, s výtržnostmi a pogromy na přistěhovalce...
J. G. Ballard (1930-2009) je renomovaný britský spisovatel, podle The Times dokonce jeden z 50 nejvýznamnějších poválečných autorů ostrovní země. Království tvé je svým způsobem distopie nebo antiutopie - vize vyprázdněné společnosti zcela propadlé konzumu a náhražkové kultuře nákupních center, která si svou nudu kompenzuje pokoutně organizovaným násilím na přistěhovalcích. Takže se skoro vnucuje otázka, nakolik vůbec ještě jde o vizi a nakolik už o popis reality.
"Jaký smysl má svoboda projevu, když nemáte co říct?" ptá se Ballard. "Konzumní životní styl je kolektivní podnik. Lidé chtějí sdílet život s ostatními, chtějí oslavovat a setkávat se. Když jdeme nakupovat, účastníme se kolektivního obřadu vzájemné podpory."
Přemýšlivý čtenář tedy má všechny důvody od knihy očekávat hodně, včetně odpovědí na otázky, které mu vnucuje každodenní realita Ballardově vizi nápadně podobná. Jenže Království tvé tohle očekávání splňuje jen částečně. A to hned z několika důvodů.
První spočívá ve stylu vyprávění, které občas působí nevyrovnaným a neučesaným dojmem. Vedle silných míst plných napětí i cenných myšlenek nebo zajímavých postřehů tu jsou místa hluchá, kdy se děj potácí od nikud nikam a postavy (včetně hlavního hrdiny) občas mění názory i uprostřed trochu delší věty. Mnoho naznačených motivů je vzápětí zapomenuto, některé dialogy nejsou zrovna moc věrohodné. Ballardovy figury trpí zlozvykem vychrlit ze sebe popisnou sociologickou analýzu sotva vstoupí na scénu, tedy za okolností, kdy živí lidé neřeknou o moc víc než "Dobrý den". Díky tomu text místy působí nekompaktně a je otázka, zda šlo o tvůrčí záměr, nebo si autor knihu po sobě prostě jen nepřečetl.
Druhý problém představuje samotná idea. Spotřební životní styl je nepochybně špatný, stejně jako fašismus a xenofobie. Ale Ballardova konstrukce, v níž je konzum představen jako přímý otec fašismu a kde nákupní středisko organizuje rasistickou revoluci zlých bohatých bělochů proti hodným chudým přistěhovalcům, působí jako černobílé znásilnění reality. Takže moc věrohodných odpovědí na otázky přemýšlivého čtenáře nakonec nenabídne.
I tak ale Království tvé stojí za přečtení. Už proto, že to je citlivá reakce na dramatické proměny současného světa, které se nezdají být zrovna k lepšímu. Klade otázky, nutí k zamyšlení a nabízí odpovědi, s nimiž sice nemusíme souhlasit, které ale provokují k hledání odpovědí lepších.
(J. G. Ballard: Království tvé. Přel. Ladislav Nagy. Obálka Magda Fišerová, Praha, AlbatrosMedia/Plus 2012. 315 s. 349 Kč)
Jan A. Novák
Psáno pro časopis XB-1