Novákoviny

stránky publicisty Jana A. Nováka

Mobil jako droga

futur

"Máňo, jak se máš? Já skvěle. Ty taky? No, to je skvělý! Tak já ti zase za chvíli zavolám." Pán přede mnou v nedlouhé frontě u pokladny supermarketu slib opravdu splnil: "Holka, tady to jde rychle, už budu na řadě. Tak už musim končit, pak se zas ozvu..."

 Nepochybuji, že pán svůj slib splnil - a moc bych nedal ani za to, že je jedním z těch, kdo si stěžují, jak drahé jsou u nás telekomunikační a datové služby. Dokonce se snad našli aktivisté, kteří se tomuto hnutí chtějí postavit do čela...

 

Závislost na volání, mailování, facebookování a dalších vymoženostech nabízených malými parazity, které láskyplně nosíme po kapsách, je sladká a strašná zároveň, tak jako jakákoliv závislost jiná. A tak jako u každé jiné závislosti se i v tomto případě najdou tací, kdo na ní vydělávají. Ale protestovat proti tomu? Bylo by to asi stejně legrační, jako kdyby narkomané protestovali proti drogovým dealerům. Chodili by třeba po Václaváku s transparenty: "Zlevněte drogy, vydřiduši!" Nebo: "Chceme drogového ombudsmana! " Divné, že.

Nicméně, nejsme v tom sami. Jakýsi Adam Barclay-Faulkner (27 let) ze Staffordshire si stěžuje, že mu operátor naúčtoval 200 liber nad běžný měsíční paušál, přestože nedělal nic jiného, než jen intenzívně facebookoval s rodinou a přáteli, posílal hory mailů a stahoval na co přišel. Nikdo se na něj nenapojil, nikdo se při vyúčtování nespletl, nikdo ho nepodvedl - jen se mu to prostě trochu začíná vymykat z rukou, přestože on tvrdí, že s tím může kdykoliv přestat. Teď mu hrozí, že když nezaplatí, tak ho odpojí.

"Co budu dělat?" naříká nešťastník. Vždyť moje živnost se bez připojení neobejde!"

Ve Velké Británii ovšem jsou, jak známo, v lidských právech trochu dál, takže mají i komunikačního ombudsmana. Ten nezahálí, ale sleduje, že takových případů přibývá, takže to tak nenechá. Pro začátek asi bude po operátorech chtít nějaké zařízení, které by zákazníky upozorňovalo, když začnou na telekomunikačních službách ujíždět. Jestli to nepomůže, tak jistě přitvrdí a přijde s nějakým dalším chytrým nařízením na ochranu nebohých obětí mobilů. Sice ještě neví s jakým, ale to by v tom byl čert, aby něco nevymyslel, protože jinak by lidé mohli říct, že jeho funkce je zbytečná.

Já bych jeden nápad možná měl, i když vím, že jde o řešení, které se dneska moc nenosí. Nelíbí se vám váš účet od operátora? Používejte mobil, jen když to opravdu potřebujete. A hlavně: přestaňte se chovat jako malé děti.

 

Jan A. Novák

Psáno pro Futurum

You have no rights to post comments

 
Joomla Templates: by JoomlaShack