Novákoviny

stránky publicisty Jana A. Nováka

O letním slunovratu prý ožívá tajemná síla menhirů

megslun

Je letní slunovrat – a to se prý v menhirech a dalších megalitických stavbách probouzí tajemné sily. I letos tedy zřejmě budou novodobí Keltové, šamani a další vyznavači přírodní magie  putovat k těmto objektům. Nemusí přitom ani moc daleko - nejslavnější megalitický objekt je sice Stonehenge, kameny vztyčené neznámou kulturou (menhiry) však máme i u nás. Největší z nich stojí u Klobuk na Slánsku a dosahuje výšky přibližně tři a půl metru. Smysl těchto objektů zatím není přesně znám, hypotéz je ale hodně - od velmi umírněných až k poněkud neobvyklým. K těm druhým patří právě názor, že megality byly jakési akumulátory energie naší planety. která je schopná ovlivňovat lidskou psychiku a dávat jí netušené schopnosti. A že takto fungují dodnes. A tak se tu za letního slunovratu dějí podivné věci...

 

Mnoho milovníků záhad tvrdí, že v okolí menhirů (zejména v den slunovratu) zažívají mimořádné pocity. Věří, že staří Keltové kameny vztyčovali, aby energii Země podchytili a využili při mystických obřadech. Totéž usilovně činí i ti, kdo se cítí být jejich moderními následovníky.

Má to hned dva háčky. První spočívá v tom, že megalitické stavby tu většinou byly mnohem dřív než Keltové - ale nebuďme puntičkáři a soustřeďme se ne ten druhý: měření, která u menhirů proběhla, nedávají moc přesvědčivé výsledky.

 

megslun1

 

obr: Rituály u klobuckého menhiru v den slunovratu. Foto: Jan A. Novák

 

 

K takovému výzkumu došlo i u klobuckého menhiru  - poprvé během letního slunovratu 1999. Tehdy prý skupina amatérských badatelů zjistila, že v okolí kamene klesá intenzita magnetického pole a před východem slunce se toho dne dokonce výrazně změnila.

Odborníci však - podobně jako u jiných takových pokusů prováděných v zahraničí - poukazovali na nedokonalou metodiku měření. Proto se měření několikrát opakovala. Na interpretaci jejich výsledků se však záhadologové s vědci nějak neshodli. První tvrdí, že výsledky jsou pozoruhodné, druzí na nich nic zvláštního nevidí.

Nadšencům věřícím na tajemnou sílu megalitů to ovšem nevadí. Náhodný návštěvník v minulých letech mohl balvanu jen závidět, protože jej často vášnivě objímalo i několik žen najednou. Jiné zatím provozovaly pomalé tance v bezprostřední blízkosti. Podobnou pozorností bývají poctěny i jiné menhiry, například ten, co se nachází v Chabrech na okraji Prahy.

 

Jan A. Novák

Psáno pro Hospodářské noviny - Víkend

 

megslun2obr: Když v 90. letech vrcholila obliba keltských kultů, bývalo u klobuckého menhiru v den slunovratu dost živo. Keltové ovšem tento menhir nepostavili, stejně jako většinu ostatních. Megalitické stavby jsou mnohem starší.

Foto: Jan A. Novák

You have no rights to post comments

Ze stejného soudku

 
Joomla Templates: by JoomlaShack