Novákoviny

stránky publicisty Jana A. Nováka

Nikon 1 J3: Digitální aristokracie bez zrcadla

nikj0Idea vytvořit digitální obdobu toho, čím byla v časech klasického kinofilmu legendární Leica, se vznášela ve vzduchu dlouho. Foťák malý jako kompakt, ale žádný bakeliťák: výkonný strojek, kovový šperk vybavený skoro vším, co mají kvalitní zrcadlovky. Včetně výměnných objektivů. Tedy věc pro náročné a přesto do kapsy.

Nikon už dřív v tomto duchu přišel se svojí řadou 1 - a nelze než konstatovat, že se naplnění ducha "digitální Leicy" přiblížil ze všech renomovaných výrobců asi nejvíc. Jak rozměry, tak i výkony a odolností. Potvrzuje to i nový model Nikon 1 J3, jehož celokovové tělo není o moc větší než běžný smartphone a přece může nabídnout mnohé z toho, čím disponují poloprofesionální kamery.

První, čeho si člověk na "jé trojce" všimne, je minimalistický design s ovládacími kroužky jakoby také chtěl evokovat  časy kinofilmových kazet. Legendární staré foťáky připomíná i tělo z lehké kovové slitiny - tentokrát ovšem v několika barevných provedeních. Teprve pohled na zadní stěnu s třípalcovým displejem naznačí, že časy se změnily.

nikj1

obr: Nikon 1 J3 představuje designový návrat do časů kinofilmových přístrojů - konkrétně k legendární Leice. K dispozici je ve třech barevných provedeních: černé, bílé a vínově červené. Oproti Leice je pokrok nejen v digitální technoligii, ale i ve výměnných objektivech a možnosti točit video. Ideální přístroj pro reportáže a jako doplněk k zrcadlovce pro náročné amatéry, poloprofesionály a profesionály

Foto: Nikon

 

 

To nejdůležitější je samozřejmě uvnitř. V tomto případě jde o snímač CMOS CX s rozlišením 14,2 milionů pixelů a vylepšený procesor Nikon Expeed 3A, což dohromady nabízí řadu nových možností - včetně lepší práce při nedostatečném osvětlení.

K dalším patří extrémně rychlé odezva na stisk spouště, nebo nejrůznější vychytávky v zaostřovacích a expozičních režimech i při další práci se snímky.

Foťák díky svému novému hardwaru také nejen běžné sériové snímání s frekvencí 60 obrázků za vteřinu, ale i sériové snímání s průběžným zaostřováním při frekvenci 15 snímků za vteřinu.

Zajímavou možností je tzv. pohyblivá momentka. Spočívá v tom, že přístroj při zmáčknutí spouště pořídí menší sérii snímků, takže výsledkem je krátký pohyblivý obrázek.

Tak trochu podobný je i tzv. inteligentní výběr, kdy fotoaparát rovněž pořídí sérii, pak z ní sám vybere určitý počet snímků a teprve ty nabídne svému majiteli. Je také možné mu iniciativu odebrat a vybírat ze všech. Fotograf je přitom má k dispozici jako zpomalené video.

nikj2

obr: Teprve pohled na zadní stěnu připomene, že časy největší slávy kinofilmových kazet jsou dávno pryč. Rozměrný dislej umožňuje kontrolu snímku i za slunečního světla.

Foto: Nikon

 

 

K dispozici je i celá řada režimů včetně Full HD 1920x1080 při frekvenci 30 nebo 60 fps. Když se spokojíme s nižšími rozlišeními, můžeme frekvenci zvyšovat - až k extrémním 1200 fps při 320x120 bodech. Tak lze získat zpomalené pohybové snímky. Fotoaparát umožňuje stereofonní nahrávání zvuku.

S videem počítají i dva výměnné objektivy (10-30 mm a 30-110 mm) s tichým pohonem, aby jejich zvuk ve videonahrávkách nerušil. Na jaře by k nim měl přibýt extrémně širokoúhlý 6,7-13 mm.

K Nikonu 1 J3 je možné připojit WiFi adaptér Wu-1b, díky kterému lze fotoaparát kontrolovat přes smartphone, tablet nebo speciální ovládací modul na dálku. Kromě přetahování souborů, jejich umisťování na sociální sítě a podobně jde také na sledovat záběr, kontrolovat zaostření a spoušť.

Jan A. Novák

Psáno pro Ekonom

 

Ceny s DPH

cena J3 s objektivem 10-100 mm: 21 990 Kč

cena J3 s objektivem 10-30 mm: 15 290 Kč

cena kitu J3 s oběma objektivy: 18 990 Kč

cena objektivu 6,7-13 mm: 12 190 Kč

nikj3

 

obr: K Nikonu 1 J3 je k dispozici i vodotěsné pouzdro vzdorující tlaku do hloubky 40 metrů

You have no rights to post comments

 
Joomla Templates: from JoomlaShack.com