Spiknutí jménem HAARP
- Kategorie: Záhady
- Vytvořeno 9. 5. 2011 7:40
Konspirační teorie se díky internetu šíří světem jak laviny: Američané nepřistáli na Měsíci, zato si sami zbourali WTC, pod zámkem drží mimozemšťany, nebo společně s nimi vykořisťují lidstvo... Jedničkou v této hitparádě ale je projekt HAARP. Systém, který skutečně existuje, ale je prý určený k něčemu jinému, než se říká.
"HAARP je pouze americký staletý plán jak zotročit svět," tvrdí účastník jedné z mnoha internetových diskusí na toto téma. "Stojí za tím především příslušníci zednářských lóží, jejichž nejvyšší bosové jsou ilumináti. Ameriku založili zednáři, Hollywood je jejich základna a jejich Bohem je ďábel." A nepřímo ale nepřehlédnutelně se přitom naznačuje, že něčeho takového jsou schopní pouze Židé.
Bylo by to legrační (i bez pravopisných chyb, které jsem tu vynechal), kdyby tomu nevěřilo tolik lidí. A kdyby se to tak nápadně nepodobalo názorům, které svého času hlásili nacisté a komunisté. Už jen nepochopitelná potřeba sytých členů nejblahobytnější a nejotevřenější společnosti všech dob vidět skrytého smrtelného nepřítele, tam, kde není a nevidět ho tam, kde opravdu je, sama o sobě znepokojuje. Zdá se, že HAARP je jen zástupný problém a kdyby neexistoval, našli by si něco jiného.
Ať už je to ale jak chce, ze všeho nejdřív je třeba odpovědět otázku: Co je to HAARP?
Prales antén
Od roku 1993 staví americké vojenské složky nedaleko aljašského města Gakona třináctihektarový komplex antén a dalších sofistikovaných zařízení pro neobvykle velkoryse založený geofyzikální výzkum. Jeho základem je 15 řad velkých antén (celkem 180 jednotek), které dohromady dokáží vyzářit výkon 3,4 MW. Americké daňové poplatníky už tento prales antén přišel na více než čtvrt miliardy dolarů, stále však není úplně hotový. Projekt se jmenuje HAARP - High-frequency Active Auroral Research Program, tedy Program aktivního výzkumu polární záře pomocí vysokých frekvencí.
Oficiálně jde o výzkum ionosféry, který vědecky zaštiťuje University od Alaska, hlavní slovo (a také zdaleka největší podíl vložených prostředků) tu však má vojenské letectvo, vojenské námořnictvo a DARPA - Agentura pro pokročilý obranný výzkum, která se stala populární zejména díky svému podílu na vývoji internetu.
obr: HAARP při pohledu z letadla
Patrně nejvýznamnější složkou činnosti aljašského zařízení je vysílání vysokofrekvenčních pulsů do určitých oblastí ionosféry - HAARP při tom pracuje s frekvencemi od 2,8 do 10 MHz. Vědci pak (zjednodušeně řečeno) sledují, jak na to reaguje magnetosféra a vysoké vrstvy atmosféry. Vzhledem k tomu, že tyto oblasti jsou pro výzkum satelity příliš nízko a pro výzkum letadly nebo balóny naopak vysoko, slibují si vědci řadu nových informací.
Ale možná nejen vědci.
Od polární záře k tajným zbraním
Oficiální web HAARP poslání celého zařízení shrnuje takto: "Je to vědecké zařízení pro studium chování ionosféry, jehož pochopení nám umožní zlepšit komunikaci pro vojenské i civilní využití. Jeho důležitou složkou je IRI (Ionospheric Research Instrument), výkonné zařízení pracující v oblasti vysokých frekvencí, které umožňuje vybudit určité malé oblasti ionosféry. Pomocí souboru vědeckých přístrojů se pak chování takto ovlivněné oblasti detailně zkoumá..."
Účast vojáků a obrovské prostředky naznačují, že tu ale zřejmě jde o mnohem víc než jen o polární záři a chování ionosféry. A tak se kolem tajemného projektu objevuje celá řada dohadů.
obr: Podle zastánců konspiračních teorií jsou podivné tvary mraků výsledkem činnosti HAARP
"HAARP je magnetem pro potrhlé milovníky konspiračních teorií, " říká posměšně David Naditch na stránkách webu eSkeptik, což je jakási americká obdoba českého klubu skeptiků Sysifos. Oponenti ale konstatují, že všechny jeho argumenty pocházejí pouze z oficiálního webu HAARP a neméně posměšně se ho ptají: "Také patříte k těm, kteří věří, že vláda nikdy nelže?"
_ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _
POZNÁMKA:
Koho tajemství obestírající HAARP zajímají víc, nevyhne se záhadám týkajícím se geniálního vynálezce Nikoly Tesly, který se ovlivňováním geomagnetického pole zabýval už před více než sto lety a jehož zápisky zabavily tajné služby. Podrobnosti o něm a jeho podivných aktivitách najdete v několika kapitolách knihy "Tunguzský meteorit - záhada na víc než jedno století". Kromě hypotézy o tom, že podivný sibiřský výbuch způsobil právě on, tu je podrobně popsán jeho život, zejména s ohledem na ovlivňování geomagnetického pole a další aktivity, které dodnes nepodařilo uspokojivě vysvětlit. V knihkupectvích už kniha asi nebude, lze ji ale objednat na adrese Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript
_ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _
I mnoha seriózním vědcům připadá, že vzhledem k obrovským vynaloženým prostředkům je "zlepšení komunikace" trochu málo. Připouštějí, že HAARP půjde využít možná i pro řadu dalších věcí, které musí vojáky radostně vzrušovat. Údajně mezi ně patří radar vidící za obzor, detekce "neviditelných" letadel stealth, komunikace s ponořenými ponorkami, nebo zjišťování pohybu ponorek nepřítele. Nevylučují ani, že by mohl za určitých podmínek "vidět" i hluboko pod povrch země prakticky kdekoliv na světě a tak třeba odhalovat tajná zařízení nepřítele, ilegální továrny na chemické, biologické a jaderné zbraně nebo úkryty teroristů.
"Usvědčující důkaz"
Zastánci konspiračních teorií ale jdou ještě dál. Tvrdí, že HAARP může lokálně vyrušit magnetické pole Země a tím umožnit zhoubnému kosmickému záření dopadat až na povrch. Ti umírněnější z nich se domnívají, že by tak šlo vyřadit z provozu elektronická zařízení a telekomunikační systémy v cílové oblasti. Radikálové mezi přívrženci teorií spiknutí ale věří, že zlí Američané tímto způsobem ovlivňují lidskou psychiku, mění počasí, způsobují povodně a dokonce vyvolávají zemětřesení nebo vlny tsunami. Kdyby si zamanuli, mohli by pomocí antén na Aljašce vybrané části zemského povrchu zcela vylidnit a jednou to určitě udělají...
Přívrženci konspiračních teorií týkajících se projektu HAARP ožívají při každém méně obvyklém jevu. Na počátku letošního roku přišly z několika různých míst světa zprávy o záhadném hromadném hynutí živočichů. Například 31. prosince na město Beebe v Arkansu spadla tisícovka mrtvých kosů s příznaky šoku. O pár dní později ve švédském Falkoepinku pršely z nebe mrtvé kafky. V Chesapeake Bay (Maryland) moře vyplavilo miliony ryb, v anglickém Kentu desetitisíce krabů... Snaha oficiálních vědců o vysvětlení tehdy vyzněla dost rozpačitě - a zastánci spiknutí byli na koni.
obr: HAARP zblízka
Věří ale, že HAARP umí ještě mnohem víc. Přisuzují mu všechna velká zemětřesení a vlny tsunami posledních let (aniž by vysvětlili, proč jimi USA devastují především své spojence). Po japonské katastrofě v březnu tohoto roku dokonce oznámili, že konečně mají usvědčující důkaz: z oficiálního webu projektu HAARP si stáhli grafy dokládající náhle zvýšenou aktivitu antén právě v okamžiku ničivého zemětřesení. Zapomněli, že každé zemětřesení má za následek i rozkolísání geomagnetického pole - a velké zemětřesení ho rozkolísá hodně. Citlivé přístroje HAARP jen tyto výchylky zaznamenaly. Američané jsou při svých snahách o informační otevřenost sice opravdu někdy až sebevražedně nepochopitelní, důkazy o činech hraničících s genocidou by ale tímto způsobem na webu jistě nevystavovali ani oni.
Ruský protějšek
Víra v tajné poslání HAARP se hodí i oficiálním kruhům některých zemí. Po ničivém zemětřesení, které v lednu 2010 zpustošilo Port-Au-Prince na Haiti obvinila venezuelská televizní stanice kontrolovaná tamní levicovou vládou Spojené státy z toho, že šlo o úmyslný výsledek činnosti HAARP a test před jeho použitím proti Íránu. Už o dva roku dřív z něčeho podobného USA obvinil Vladimir Putin.
"Spojené státy vytvářejí nové geofyzikální zbraně, které mohou ovlivnit prostředí nejbližšího okolí Země prostřednictvím vysokofrekvenčních elektromagnetických vln," řekl tehdy na zasedání ruské Státní dumy.
Pikantní na tom je, že podobné zařízení mělo mnohem dřív Rusko - aniž by to příznivce konspiračních teorií nějak zvlášť vzrušovalo. Komplex označovaný jako Sura se nachází přibližně 150 kilometrů východně od města Nižnij Novgorod.
obr: I v Rusku se na obloze dějí divné věci
Má celkem 144 velkých dipólových antén, je v činnosti od roku 1981 a pracuje na frekvenci od 4,5 do 9,3 MHz, tedy podobné jako HAARP. Jeho antény údajně mají výkon 190 MW. Do ruských sdělovacích prostředků unikly zprávy, že může pracovat synchronně s dalšími takovými jednotkami umístěnými na mnoha dalších místech země a tím svůj výkon podstatně zvýšit.
Poslání zařízení Sura je patrně stejné jako v případě HAARP: oficiálně ionosférický výzkum prostřednictvím vysílání vysokofrekvenčních vln, neoficiálně blíže nespecifikované vojenské programy - mluví se především o ovlivňování počasí. Z Ruska také pocházejí videozáběry světelných jevů na obloze, které jsou opravdu velmi podivné.
obr: Sura - ruský HAARP
Ale ani ruské zařízení není poslední ze seznamu ionosférických výzkumných projektů tohoto typu. Ve Skandinávii jsou v činnosti antény systému EISCAT (European Incoherent Scatter Scientific Association) rovněž určené pro aktivní ionosférický výzkum. Mají však nižší výkon a pracují na odlišných frekvencích. Kromě evropských zemí se projektu účastní také Japonsko a Čína. I to je důvod, proč EISCAT z nekalých úmyslů nikdo nepodezřívá. Zajímavější by ale bylo vědět, proč stejný nezájem je o ruské zařízení Sura, zatímco srovnatelný americký HAARP vzbuzuje takové emoce.
Ověřit, co je na konspiračních teoriích o HAARP pravda, je dost obtížné. Vojenské kruhy samozřejmě nikde neříkají všechno, zrovna v USA ale bývají otevřenější než je jinde ve světě zvykem. Konspirační teorie pak mohou (a často i jsou) být součástí dezinformačních zpravodajských her: jedné straně umožní vypouštěním falešných ale líbivých a mediálně vděčných fám odvést pozornost od skutečného stavu výzkumu, druhé straně zase umožňují pod rouškou "nezáviských badatelských aktivit" provádět špionáž. Úplnou pravdu asi neřekne nikdo, nejčastěji ale bývá někde uprostřed.
Jan A. Novák
Psáno pro Hospodářské noviny/Víkend
Komentáře
RSS informační kanál komentářů k tomuto článku.