HAARP: antény Posledního soudu?
- Kategorie: Záhady
- Vytvořeno 7. 2. 2011 9:17
Na přelomu roku přišly z několika různých míst světa zprávy o záhadném hromadném hynutí živočichů. Například 31. prosince na město Beebe v Arkansasu spadla tisícovka mrtvých kosů s příznaky šoku. O pár dní později ve švédském Falkoepinku pršely z nebe mrtvé kavky. V Chesapeake Bay (Maryland) moře vyplavilo miliony ryb, v anglickém Kentu desetitisíce krabů - a to je jen malá část podivných masových hynutí, kterými začínal rok 2011 po celé planetě.
Oficiální vědci říkají, že nejde o nic neobvyklého; příčinou údajně byl náhlý souběh okolností, zásahy blesků, silvestrovské ohňostroje... Ne všichni tomu ale věří. Někteří lidé přitom s bázní vyslovují pět písmen: HAARP.
Vláda nikdy nelže
Od roku 1993 staví americké vojenské složky na Aljašce obrovský komplex antén a dalších sofistikovaných zařízení, který už spolkl více než čtvrt miliardy dolarů, stále však není hotový. Projekt se jmenuje HAARP - High-frequency Active Auroral Research Program, tedy Program aktivního výzkumu polární záře pomocí vysokých frekvencí.
Oficiálně jde o výzkum ionosféry, který vědecky zaštiťuje University od Alaska, hlavní slovo (a také zdaleka největší podíl vložených prostředků) tu však má vojenské letectvo, vojenské námořnictvo a DARPA - Agentura pro pokročilý obranný výzkum, která se stala populární zejména díky svému podílu na vývoji internetu. Účast vojáků a obrovské prostředky naznačují, že tu zřejmě jde o mnohem víc než jen o polární záři. A tak se kolem tajemného projektu objevuje celá řada dohadů.
"HAARP je magnetem pro potrhlé milovníky konspiračních teorií, " říká posměšně David Naditch na stránkách webu eSkeptik, což je jakási americká obdoba českého klubu skeptiků Sysifos. Oponenti ale konstatují, že všechny jeho argumenty pocházejí pouze z oficiálního webu HAARP a neméně posměšně se ho ptají: "Také patříte k těm, kteří věří, že vláda nikdy nelže?"
Smrt z vesmíru
Oficiální web HAARP poslání celého zařízení shrnuje takto: "Je to vědecké zařízení pro studium chování ionosféry, jehož pochopení nám umožní zlepšit komunikaci pro vojenské i civilní využití. Jeho důležitou složkou je IRI (Ionospheric Research Instrument), výkonné zařízení pracující v oblasti vysokých frekvencí, které umožňuje vybudit určité malé oblasti ionosféry. Pomocí souboru vědeckých přístrojů se pak chování takto ovlivněné oblasti detailně zkoumá..."
I mnoha seriózním vědcům připadá, že vzhledem k obrovským vynaloženým prostředkům je "zlepšení komunikace" trochu málo. Připouštějí, že HAARP půjde využít možná i pro detekci "neviditelných" letadel stealth, komunikaci s ponořenými ponorkami, nebo zjišťování pohybu ponorek nepřítele. Nevylučují ani, že by mohl za určitých podmínek "vidět" i hluboko pod povrch země prakticky kdekoliv na světě.
Přívrženci konspiračních teorií jdou ale ještě mnohem dál. Tvrdí, že HAARP může lokálně vyrušit magnetické pole Země a tím umožnit zhoubnému kosmickému záření dopadat až na povrch - právě to mělo zabít nešťastná zvířata. Má také ovlivňovat počasí, vyvolávat živelné pohromy nebo vytvářet elektromagnetické pole ničící vojenská zařízení i živou sílu nepřítele.
Většinou v této souvislosti také připomínají, že něco takového navrhoval už na přelomu 19. a 20. století vynálezce Nikola Tesla, jehož plány po jeho smrti zabavila americká tajná služba. Státní televizní stanice Venezuely dokonce obvinila USA, že HAARP způsobil loňské zemětřesení na Haiti.
Pravda zřejmě bude někde uprostřed mezi přívrženci konspiračních teorií a skeptiky. Ale kde přesně, to se asi hned tak nedovíme. Není přitom bez zajímavosti, že podobné zařízení nazvané Sura má i Rusko.
Jan A. Novák
psáno pro Hospodářské noviny