Novákoviny

stránky publicisty Jana A. Nováka

Konspirační mýtus 21. září: Byla to operace pod falešnou vlajkou?

wtc1

Zřícením budov WTC 11. září 2001 skočil krátký sen o lepším a bezpečnějším světě po pádu železné opony. Událost se stala přelomem, k němuž nelze nemít stanovisko. Zatímco vyspělé země strnuly v hrůze nad hromadnou vraždou nevinných civilistů, teroristé slavili - vedle toho se ale objevila i třetí interpretace, podle níž si dvojčata Američané ve skutečnosti zbourali sami. Pád budov WTC se tak zařadil do kategorie konspiračních teorií, kterým se říká False Flag - operace pod falešnou vlajkou.

Hypotézu známou jako 9/11 Conspiracy zdánlivě poněkud paradoxně šíří také islamisté nebo ti, kdo k nim mají blízko, přestože tím vlastně shazují největší úspěch svého boje. Vysvětlení je ale prosté: hypotéza není určená pro vlastní bojovníky, ale pro "užitečné idioty" v řadách levicových intelektuálů a frustrovaných outsiderů západního světa.

A ti se jí opravdu radostně chopili.

 

Příčina tří válek

 

Jiní se snaží využít popularity konspirační teorie k cestě na politické výsluní. K nejvýraznějším postavám tohoto typu patří bývalý demokratický senátor za Aljašku a neúspěšný presidentský kandidát Mike Gravel, který tak chce přerušit sérii svých politických debaklů posledních let. Požaduje další komise a další vyšetřování - a další fondy na financování toho všeho.

"Mluvíme o události, která nemá v historii obdoby a která iniciovala tři války: v Íránu, v Afghánistánu a všeobecný boj proti teroru," tvrdí. "Stal se z toho nástroj živící vojenskoprůmyslový komplex. Musíme se o té záležitosti dovědět úplnou pravdu."

Na otázku, proč by americká vláda budovy bourala, mají zastánci konspirační teorie hned několik odpovědí: proto, aby měla důvod k dalšímu zbrojení a vojenským výpadům do jiných zemí (údajně v tom mají tradici, protože ze stejného důvodu měli dovolit japonským letadlům, aby na počátku druhé světové války vybombardovala Pearl Harbour), kvůli získání pojistného, nebo prostě proto, že budovy chátraly a výbuch je levnější než šetrné rozebrání uprostřed velkoměsta. I konkrétnější motiv se našel: nové předpisy požadovaly odstranění protipožární izolace z karcinogenního azbestu, to by ale bylo velmi drahé. Webem dokonce koluje mail tvrdící, že mezi oběťmi nebyl jediný Žid, což z autorství atentátu jednoznačně usvědčuje Mossad.

 

 

Důkazy

 

Stejně pestré jsou i názory na to, jak americká vláda destrukce WTC docílila. Podle jemnější verze pouze nechala teroristy jednat - buď svou neschopností nebo záměrně (pokud je k tomu přímo nedovedla). Tento názor svým způsobem zastává i Mike Gravel, který tvrdí, že šlo nejspíš o nekompetenci na mnoha úrovních. Ovšem po bitvě je lehké být generálem - zvlášť pokud jde o první bitvu svého druhu.

wtc3

Podle "hard" varianty se ale vládní tajné služby na demoliční umění islamistů raděj moc nespoléhaly a zbouraly oba mrakodrapy samy. Náraz obou letadel a následný požár pak byl jen divadlem pro oklamání důvěřivé veřejnosti.

Takové tvrzení je ovšem třeba doložit důkazy - a i těch mají příznivci "spiknutí 11. září" hodně. Jen namátkou:

- tajné služby USA o pohybech teroristů věděly předem, nebo jim dokonce jejich kroky usnadňovaly

- podle mnoha univerzitních odborníků by náraz letadel a požár ke zřícení nestačily

- v troskách se našly stopy výbušnin

- ocelové nosné prvky konstrukce budov byly naříznuté

- ocelové nosné prvky putovaly do šrotu dřív, než je mohli vyšetřovatelé prohlédnout

- budovy se poslušně poskládaly na pozemek na kterém stály jako při řízené demolici

- na některých záběrech je vidět, že letadla neměla okna, takže šlo o armádní stroje speciálně vybrané pro tajnou akci

A tak by se dalo pokračovat velmi dlouho. Nechybí ani tvrzení, že v rumišti byly stopy deuteria (izotopu vodíku), takže vláda tu zřejmě použila miniaturní termojaderné nálože.

 

 

Podivné zdroje informací

 

Problém většiny těchto tvrzení je, že jsou přinejmenším překroucená, v horším případě vylhaná, nebo alespoň těžko ověřitelná. A často nelogická. Některá jsou tak bizarní, že o nich seriózně diskutovat ani nejde.

wtc2

 

 

obr: Situační plán oblasti Ground Zero. Dvojčata jsou zde označená jako WTC 1 a WTC 2.

 

 

Například mnoho lidí na amerických univerzitách opravdu věří na úlohu vlády při zřícení WTC - nikoliv však proto, že by byli experty v oboru statiky budov, ale proto, že taková prostě teď je v americké akademické obci politická atmosféra. Většina skutečných specialistů v daném oboru naopak soudí, že energie nárazu letadel a žár leteckého paliva (nebo jen samotný oheň) k výslednému efektu úplně stačily.

Podobné je to i s nálezem "výbušnin" v troskách. Analýzy sice opravdu objevily stopová množství prvků nebo sloučenin, které se vyskytují ve výbušninách - ale i v nespočtu dalších věcí běžného použití. Například síru...

Většinou je také těžké dopátrat se zdrojů informací, z nichž zastánci konspiračních teorií čerpají. Někde sice bývají uvedené i odkazy dodávající jim punc bezmála vědecké práce, téměř vždy ale vedou k autorům, kteří jsou experty na něco úplně jiného, k nic neříkajícím jménům, ke stránkám neznámých obskurních organizací, nebo k anonymním webům, jejichž provozovatelé necítí potřebu o sobě cokoliv prozrazovat.

 

 

Tajemství budovy č. 7

 

11. září se nezřítila jen Dvojčata, ale v důsledku požárů a zásahů troskami i několik sousedních objektů. Pozornost příznivců konspiračních teorií přitahuje zejména 47patrová budova známá jako 7WTC - a to hned z několika důvodů. Spadla, přestože do ní nic nenarazilo a ještě ke všemu v ní mělo svá pracoviště několik vládních agentur, včetně CIA a ministerstva obrany. Konspirátoři ve zničení jejich objektů vidí zametání stop - i když se zatím neshodli, po čem přesně.

wtc7

 

 

obr: Budova WTC7 se v okamžiku pádu Dvojčat ocitla v krupobití hořících trosek. Zastánci konspirační teorie ale tvrdí, že nebyl důvod, aby vzplála.

 

Objevila se také svědectví lidí, kteří údajně slyšeli uvnitř 7WTC exploze už před nárazem letadel do sousedních Dvojčat. Pohříchu však šlo o svědectví anonymní a neověřitelná. Nicméně snaha Mike Gravela o otevření nového vyšetřování se - v souladu s pozorností zastánců konspiračních teorií - zaměřuje právě na tento objekt.

 

Podle oficiálního vyšetřování pád 7WTC bezprostředně nezpůsobily těžké trosky z Dvojčat, které na mnoha místech prorazily obvodový plášť, ale až následné požáry. Jejich působení na nosnou konstrukci ještě zhoršil nedostatečně fungující požární systém budovy. Zastánci konspirační hypotézy tvrdí, že byl vyřazen z provozu úmyslně.

 

 

Raději Moniku Lewinskou

 

Většina odborníků na statiku a požární bezpečnost soudí, že náraz letadel a následný požár byly k destrukci Dvojčat naprosto dostačující. Někteří pouze připouštějí, že ke kolapsu přispěly i metody, které byly při jejich stavbě nově použity. Nosné prvky například nechránilo masivní obezdění, ale jen tenké protipožární povlaky, navíc část hmotnosti staveb nesly obvodové pilíře, které letadla zřejmě prorazila. Instalace výbušnin, nařezávání nosníků a podobné zásahy by byly nadbytečné - jen by zvýšily riziko odhalení.

wtc5

Teorie 9/11 ale především odporuje zdravému rozumu. Konstatoval to i respektovaný levicový intelektuál Noam Chomsky, který mezi příznivce George Bushe a republikánů rozhodně nepatří: "Proč by lidé jako Bush, Cheney nebo Rumsfeld podstupovali tak strašné riziko a obětovali perspektivu svého klidného stáří? Kvůli ropě? Nebo kvůli Izraeli? Neexistuje nic, co by to mohlo vyvážit. Dokonce i kdyby byli schopní něco takového zorganizovat, je spousta možností, jak stejného efektu docílit s miliónkrát menším rizikem. Osobně bych raději riskoval s Monikou Levinskou, než něco takového. A myslím, že nejsem sám."

Ve skutečnosti ale problém spočívá někde jinde. Zastánci konspiračních teorií (zejména těch, v nichž USA hrají roli padoucha) nechtějí slyšet logické argumenty a přemýšlet o nich - chtějí věřit. Proč, to už je trochu jiné vyprávění.

 

Jan A. Novák

Psáno pro Hospodářské noviny – iHned

 

 

POZNÁMKA: O stavbě a konstrukci WTC a o názorech statiků a bezpečnostních techniků na příčiny jejich pádu najdete zdeKomentáře   

+3 #1 vietor 2013-12-07 01:27
zaujímave vysvetlenie, a čo roztaveny kov v troskách, najomne zmluvy, nezávisla štúdia na univerzite, podla ktorej je nemozny volny pad do priestoru kde je neporušná konštrukcia?

You have no rights to post comments

 
Joomla Templates: by JoomlaShack