Novákoviny

stránky publicisty Jana A. Nováka

Zdraví

Zoonózy: rezervoár budoucích pandemií se nachází v živočišné říši

zoon1Virus SARS CoV 2 způsobující nemoc Covid 19 podle všeho přišel mezi lidi od zvířat - a zdaleka není sám. Takzvané zoonózy (nemoci zavlečené od živočichů) představují jedno z největších rizik pro vznik příštích pandemií; mnoho odborníků varuje, že mohou být mnohem horší než je ta současná. Proto jim věda věnuje mimořádnou pozornost.

Zbraně proti covid: není vakcína jako vakcína

vakcina1Někteří odborníci a politikové ve vystoupeních pro média opakovaně tvrdí, že pandemii koronaviru definitivně vyřeší teprve velkoplošné nasazení vakcíny. Část veřejnosti se proto k očkování upnula s nadějí, že ukončí opatření devastující ekonomiku i soukromí. Tlačí proto na urychlenou vakcinaci, pokud možno všech obyvatel. Naproti tomu druhá část veřejnosti očkování proti Covid-19 odmítá. A - jak už to tak bývá - pravda je někde uprostřed.

Z boje proti pandemii: není test jako test

test0Protichůdné názory na nebezpečnost a způsoby likvidace pandemie mají nejem politici, ale překvapivě i odborníci. Jedním z hlavních důvodů je, že neexistují spolehlivé údaje o počtu nakažených i těch, kdo s virem SARS-CoV-2 přišli do styku a získali imunitu. Každý test totiž reaguje na něco jiného, má jinou přesnost i odlišnou dobu po které je kdispozici výsledek. Přesto se z těchto údají vytvářejí grafy zdůvodňující často likvidační nařízení.

Dohady kolem původu viru obracejí pozornost k čínským výzkumným ústavům

wuhan1Pandemie COVID-19 vznikla v čínském městě Wuhan - a zvláštní shodou okolností je tam také Wuhanský virologický institut, který se zabývá výzkumem nebezpečných virů. Tedy ideální konstelace pro vznik konspiračních teorií. A dobrý důvod se s institutem seznámit podrobněji.

Pokračuje hon za elixírem mládí

old0Podle demografických prognóz bude roku 2050 na Zemi žít okolo 10 miliard lidí, z toho dvě miliardy budou starší než 60 let, z nichž bude značná část trpět nemocemi a omezenou soběstačností. Stáří tak přestává být jen nepříjemná poslední část života jedince, ale stává se závažným sociálním a ekonomickým problémem celé civilizace.

Ze stejného soudku

 
Joomla Template Tutorial: by JoomlaShack