Novákoviny

stránky publicisty Jana A. Nováka

Smrt vzdušných obrů

smrt vzdusnych obru - kniha

Vzducholodě jakoby symbolizovaly poslední éru objevování neznáma na naší planetě. Ještě to nejsou letouny vyráběné v obrovských sériích a konstruované anonymními továrními týmy, ale osobitá plavidla s vlastní individualitou, stejně jako jejich tvůrci jsou výrazné a nepřehlédnutelné osobnosti. Své lodě nejen navrhovali, ale také v nich létali, dobývali vzduch - a mnohdy v nich i umírali. A nejde ještě o přísně účelové lety z jednoho bodu do druhého pod neustálým dohledem řídících stanovišť, ale skutečné plavby po nezmapovaném vzdušném oceánu plném záludných jevů a často i nad místy, kam do té doby nevkročila noha civilizovaného člověka.

Beletristicky podaná historie vzducholodí od prvních návrhů přes období největší slávy, katastrofy a pokusy o znovuzrození v nedávné době. Osudy nejslavnějších průkopníků této myšlenky: hrabě Ferdinand Zeppelin, Albert Santos-Dumont, Henry Giffard, Umberto Nobile a další. Zeppeliny a další vzducholodě na bojištích první světové války. Zlatá éra transkontinentální dopravy na luxusních palubách vzducholodí a největší tragédie: zkáza britské vzducholodi R-101 a německé LZ 129 Hindenburg. Americké obří vzducholodi Acron a Macon, z jejichž palub startovala vojenská letadla. Nobileho výpravy k severnímu pólů.

Knihu doplňuje stručné vysvětlení principů řízené vzduchoplavby a popisy technických řešení významných lodí, včetně nákresů.

Novák, J.: Smrt vzdušných obrů, Naše vojsko, Praha 1994, 169 str.
stav zásob: 0 ks
cena včetně poštovného a balného: 180 Kč

 
Joomla Templates: by JoomlaShack