Novákoviny

stránky publicisty Jana A. Nováka

Tunguzský meteorit

Při příležitosti stoletého výročí tunguzské exploze vyšla v pražském nakladatelství Extra Média kniha Jana A. Nováka "Tunguzský meteorit - záhada na víc než jedno století". Na 280 stranách doplněných množstvím fotografií, kreseb a map shrnuje zprávy očitých svědků, historii výprav do místa katastrofy i názory vědců, spisovatelů sci-fi či autorů spekulativních teorií. Nechybí ani krátká fantastická povídka - malý příspěvek autora do obrovského množství literatury inspirované tunguzskou událostí. Kniha je doplněná několika faktografickými přílohami a historickými přehledy

 

 

 

Obsah

 

MÍSTO ÚVODUtungush

SVĚDKOVÉ ZKÁZY

MARNÉ HLEDÁNÍ

KULIKOVO DĚDICTVÍ: DEFILÉ ZÁHAD

NA SCÉNU PŘICHÁZEJÍ MIMOZEMŠŤANÉ

MILIONY CIZÍCH SVĚTŮ?

NÁVRAT DO EPICENTRA

POSLOVÉ APOKALYPSY

POHROMA MŮŽE PŘIJÍT ZNOVU

ZROZENI V KOSMU

ÚDER Z PODZEMÍ

MIMOZEMŠŤAN NIKOLA TESLA

STO PADESÁT METRŮ OD KOSMICKÉ LODI

NÁHRADNÍ HYPOTÉZA (povídka)

 

přílohy:

Tunguzský fenomén - základní údaje

Malá encyklopedie tunguzské události

Přehled některých hypotéz

Počíhejte si na tunguzský meteorit

Nikola Tesla - chronologie

Literatura

 

 Novák, J.: Tunguzský meteorit - záhada na víc než jedno století, Extra Média, Praha 2008, 280 str.

stav zásob: 10 ks

 

 

Chcete si knihu objednat?

cena včetně poštovného a balného: 279 Kč 

cena při platbě převodem na účet: 248 Kč (č. účtu: 3172184073/0800)

Knihu je možné objednat na adrese jan-a-novak@seznamcz 

Zdůrazňji, že uvedená cena je konečná, včetně poštovného a balného - na rozdíl od cen udávaných většinou ostatních  prodejců, které sice v ceníku vypadají skvěle, po připočtení všech přirážek se ale objednávající při přebírání zásilky často nestačí divit

 

tungmet

 

 

Ukázka z knihy:

Místo úvodu

NIKDO NEVÍ, CO TO BYLO - ALE MŮŽE SE TO VRÁTIT

Za úsvitu 30. června 2008 došlo na Sibiři k obrovské explozi, která nemá obdoby v celé historické paměti lidstva. Energie rovnající se tisícinásobku hirošimské jaderné pumy způsobila řadu podivných jevů po celé planetě. Na místě předpokládaného epicentra v povodí řeky Tunguzky však nezanechala ani kráter, ani pozůstatky předpokládaného kosmického tělesa, jen vyvrácené kmeny stromů. A to ještě někteří autoři celkem věrohodně dokládají, že rozsáhlé poškození porostu s vlastní explozí ani nemusí bezprostředně souviset.

Tak se zrodila legenda zvaná Tunguzský meteorit. Angličtina však pro ni má mnohem přiléhavější označení: Tunguska Event - tunguzská událost.

Tajemství tunguzské katastrofy bylo vyřešeno už více než stokrát. Přibližně tolik je totiž hypotéz, které ji "definitivně objasňují". Drobná potíž je jen v tom, že vždycky se najde pár podstatných fakt, která nezapadají. Tunguzská záhada je rovnice se známým výsledkem, v níž však už je téměř vše ostatní neznámé. A do takové rovnice se dá dosazovat cokoliv.

tungusn1

Jisté je jen jedno: záhadná katastrofa se může kdykoliv a kdekoliv opakovat. Protože však je dnes osídlení Země mnohem hustší a civilizační infrastruktura podstatně zranitelnější, příště by už nezůstalo jen u vymýceného lesa. Podle vědeckých odhadů by opakování tunguzské události v hustě zabydlené oblasti, mělo za následek nejméně milion mrtvých jen v důsledku přímého působení energie výbuchu. Druhotné ztráty se nikdo vyčíslit ani neodvážil, jistě by však byly mnohem vyšší. Za určitých okolností by druhý takový zásah mohl znamenat konec civilizace v té podobě, v jaké ji známe dnes.

"Co by se stalo, kdyby událost podobná té, která se roku 1908 odehrála na Tunguzce, zasáhla Moskvu během kubánské krize? " položil si řečnickou otázku italský geolog A. Montnari. A sám si na ní odpověděl: "Já bych nenapsal tyto řádky a vy byste je nečetli."

A ještě jedna poznámka. Když se řekne Tunguzský meteorit, mnoha lidem se téměř současně vybaví kosmická loď mimozemšťanů. Vědci to neradi slyší - a někteří reagují nevyzpytatelně. Jeden autor zabývající se tímto fenoménem například napsal: "Hypotéza kosmické lodi je jediná hypotéza, kterou nelze vyvrátit, protože neznáme vlastnosti takových lodí. Proto se nejedná o vědeckou hypotézu a nemá smysl o ní diskutovat".

Naštěstí nejsme vědci, a tak o i této možnosti diskutovat smíme. Nuže tedy, buďme tomu rádi a pojďme se zabývat tunguzskou událostí v celé její nádherné záhadnosti.

 

Další ukázky z knihy:

Tajemný svědek tunguzské katastrofy

Byl to úder z podzemí?

 

Ze stejného soudku

 
Joomla Extensions: by JoomlaShack