Novákoviny

stránky publicisty Jana A. Nováka

Nejdůležitější den v životě

bill lischman, imprinting    Byla nejvýznamnějším dnem vašeho života úspěšná přijímací zkouška, svatba, promoce? Možná také, ale na ten úplně nejdůležitější si nejspíš ani nevzpomenete. Toho dne někdy v hlubokém dětství jste možná úplně náhodou zahlédli zedníky při práci - a vás pak celý život přitahovalo všechno, co souvisí se stavbami, až se z vás stal architekt, zedník, stavební inženýr, realitní makléř... Nebo jste ten den prolenošili a nestalo se z vás nic, co by stálo za řeč. A pokud jste hráli krvavou počítačovou hru, pak máte na problémový osud zaděláno. To je sice trochu zjednodušené, nicméně opravdu existuje jakési okno, které má pro další život jedince mimořádný význam. Psychologové tomu říkají imprinting (vtisk), což naznačuje, jak funguje: vše, co v tomto okně uvidíte, se otiskne do duše a ovlivňuje další život.

    Imprinting poprvé popsal slavný etolog Konrad Lorenz u divokých hus: mlád? například považuje za matku to, co v tomto období uvidí ve svém okolí. Kanadskému pilotovi Billu Lishmanovi se tak například podařilo ptáky přesvědčit, že jejich matkou je ultralehké letadlo, takže ho ve vzduchu následovali.

    Zdálo by se, že využití u lidí je nasnadě: stačí dítěti v onen den připravit vhodné zážitky. Problém je, že nikdo neví, kdy se okno otevírá - a u každého je to jinak. Dítě zkrátka musí mít okolí plné pozitivních podnětů kolem sebe požád.

    Jan A. Novák

    Psáno pro Hospodářské noviny/Víkend

 
Joomla Templates: from JoomlaShack.com