2012: Konec světa asi nebude
- Kategorie: Historie
- Vytvořeno 6. 1. 2012 7:19
Profese proroků konce světa je při troše šikovnosti docela výnosná, jenže od roku 2000 byl vhodný letopočet v nedohlednu. Hlasatelé Apokalypsy ale nerezignovali a místo křesťanského kalendáře, sáhli po kalendáři starých Mayů. Ten je totiž tak složitý a jeho vztah ke kalendáři našemu tak mlhavý, že se s ním dají dělat divy. Podle něj stanovili nové datum konce světa na 21. prosince 2012, vědci s tím ale nesouhlasí.
"Jsme si naprosto jistí tím, že žádné mayské proroctví o konci světa vztahující se k roku 2012 neexistuje," tvrdí archeolog Erik Velasquez z Mexické nezávislé university. "je to jen klamavý marketing."
Kdo má tedy pravdu?
Kola času
Obyvatelé Yucatanského poloostrova počítali data pomocí několika různě dlouhých časových cyklů, které běžely paralelně vedle sebe. Nejdůležitější z nich se jmenovaly Tzolkin a Haab a každý sloužil k jinému účelu. Haab měl 18 měsíců po 20 dnech a jeden s 5 dny a používal se především při polních pracích. Naproti tomu Tzolkin trval 260 dnů a řídily se podle něj náboženské obřady. Kromě toho tu bylo ještě několik dalších cyklů různé délky.
obr: Mayský kalendář
Vypadá to dost nepřehledně, pro zjednodušení si to ale můžete představit třeba jako ozubené soukolí: co kolo, to jeden z cyklů. Každé jejich datum se tedy skládalo z jakéhosi označení momentální polohy všech těchto "kol", tedy z čísel, která pro daný den udával každý z cyklů.
Když máte dvě různě velká ozubená kola, sejdou znovu se ve stejné poloze až po určitém počtu otáček. U Tzolkinu a Haabu k tomu docházelo vždy po 18 980 dnech, tedy po 52 letech. Mayové tenhle cyklus rozhodně nepodceňovali - skutečně věřili, že na jeho konci je svět v ohrožení a vykonávali proto nejrůznější rituály.
Při více kolech v soukolí k návratu všech kol do původního postavení dochází pochopitelně za mnohem delší dobu. A protože mayský kalendář jich měl opravdu hodně, musel se jeho "stroj" od polohy "nula" do polohy "jedna" otáčet plných 5125 let. Tady je také reálný základ současného mýtu o nadcházejícím konci světa: podle starých Mayů byla nultá poloha okamžikem svoření a poloha "jedna" koncem všeho.
Mayská civilizace se konce věků sice nedožila, moderní apoštolové zkázy však tvrdí, že tento okamžik nastane o zimním slunovratu roku 2012. Internetové statistiky sledovanosti apokalyptických webů a videí naznačují, že tomu věří desetimiliony lidí.
Návrat stvořitelského božstva
Proč vymysleli staří Mayové tak složitý kalendářní systém, který má přesný začátek i konec, asi zůstane navždy záhadou. Někteří badatelé soudí, že pohyb jeho "soukolí" odstartovala nějaká významná událost, možná přírodní katastrofa - a nebyl by to ani Erich von Däniken, aby v tom neviděl návštěvu mimozemšťanů. S tvrzením, že konec přijde příští rok a bude znamenat "konec času, tak jak ho známe" poprvé přišel José Argüelles roku 1987 v knize The Mayan Factor, kde k tvrzení o apokalyptickém poselství mayských kalendářních cyklů ještě přimíchal také staročínský početní systém I-ting a další esoterická učení. Jak se osudný letopočet blížil, nasedalo na výnosnou apokalyptickou vlnu stále více autorů, obskurních kroužků a hnutí, až se rozrostla do dnešních rozměrů.
obr: Tvrzení o prorockém významu souběhu mayských kalendářních cyklů se začala objevovat od 80. let minulého století
Problém tvrzení o mayském proroctví konce světa na rok 2012 spočívá především v tom, že neexistuje spolehlivý přepočet jejich systému na náš gregoriánský kalendář. Ukončení Mayského Velkého cyklu tak různí (dodejme, že tentokrát zcela seriózní) vědci kladou do nejrůznějších let - rokem 1493 počínaje a 2532 konče. Nás se z těchto předpovědí při troše štěstí týkají jen letopočty 2012 a 2016.
Na prosinec 2012 vychází konec mayského kalendářního cyklu především podle přepočtu archeologů Erica Thompsona (1898-1975) a Josepha Goodmana (1838-1917). Jde tedy o starší autory, jejichž práce už dnes archeologové považují za překonané. V tomto přepočtu například neodpovídají data některých událostí na obloze, které přitom musely všechny světové kultury pozorovat současně.
Není také jisté, co konec Velkého cyklu pro Maye znamenal doopravdy. Australský badatel Gronemeyer soudí, že nikoliv konec věků, ale jen začátek nové éry, nejspíš návrat stvořitelského božstva zvaného Bolon Yokte.
"Mayové neuvažovali jako my - to si jen někteří současní lidé promítají své dnešní obavy do jejich myšlenkového světa," dodává k tomu madridský archeolog Alfonso Ladena.
Jan A. Novák
Psáno pro Hospodářské noviny
POZNÁMKA: Pro zájemce o mayský kalendářní systém tu o něm připravujeme podrobnější článek