Novákoviny

stránky publicisty Jana A. Nováka

Historie

Hledači pokladů versus peníze a zákon

pokl01Archeologie není jen o objevování minulosti, ale také o penězích a o kriminalitě; řada nálezů tajně mizí v soukromých sbírkách. Diskuse o tom, jak přistupovat k náhodným nálezům, k laikům vybaveným detektory kovů a k udělování nálezného, se vedou už řadu let - a stále bez výsledku: zatímco jedni volají po co nejtvrdších trestech, jiní tvrdí, že je nutné motivovat ke spolupráci mezi hledači a vědci. 

Abatyše a hvězdy

abatysePřemysl Otakar II je známý především jako cílevědomý rozmnožitel českého království, za jeho časů ale do země přišla i západní kultura a vědy - kromě jiného také různá esoterická učení. Nepřímým důkazem záliby "krále železného a zlatého" v těchto oborech možná je i takzvaný Pasionál abatyše Kunhuty - rukopis sice s křesťanským obsahem, ale jehož ilustrace obsahují podivné jinotaje.

Mattoni: od minerálky k oblakům a zase na zem

mattoni1Televizní seriál Mattoni budí spíš rozpaky, osobnost, o které vypráví, ale i tak představuje nepřehlédnutelný pojem v historii zdejšího podnikání a jeho stolní vody jsou stále s námi. Heinrich Kaspar Mattoni se kromě toho zapsal i do dějin českého letectví, i když poněkud svérázným způsobem.

Václav IV.: neurotik a alchymista

vacl1V 15. století už se o slovo hlásila renesance a novověk, v Čechách to ale paradoxně začalo úkrokem vzad. Nechtěný podíl na tom měl i Karel IV. výběrem a výchovou svého následníka Václava IV. Z rozmazlovaného dítěte vyrostla komplikovaná osobnost, která na své vládcovské předurčení nestačila. Takových panovníků bylo hodně a často to ani nevadilo - to ale neplatí o českém království na přelomu středověku a novověku. To pod jeho vládou dospělo až k největší katastrofě svých dějin, k husitské revoluci, která z evropské říše už na věky udělal nevýznamnou provincii.

Svatý Václav - legendy a skutečnost

vaclav1Věrohodných historických údajů o svatém Václavovi není mnoho - přesněji řečeno téměř žádné, takže je těžké oddělit skutečnost od později přidaných výmyslů. Nevěděli bychom o něm nejspíš vůbec nic konkrétního, kdyby saský kronikář Widukind (925 - 975) nenapsal, že se roku 929 podrobil východofranskému králi Jindřichu I. Ptáčníkovi (876 - 936) a že ho zabil vlastní bratr. A ještě k tomu poctivě dodává: "Vypráví o něm jakési zázraky, ale protože jsme je nezkoumali, pomlčíme o nich."

Ze stejného soudku

 
Joomla Templates: by JoomlaShack