SERIÁL: Žid, který velel Hitlerovu letectvu (2)
- Kategorie: Historie
- Vytvořeno 11. 10. 2012 19:00
Základem nacistické ideologie byl exaltovaný rasismus a nenávist k Židům - přesto někteří z "neárijců" zastávali v Třetí říši významná postavení. Nejvýš se pravděpodobně vypracoval polní maršál Erhard Milch, který se stal po Hermanu Göringovi druhým nejmocnějším mužem německého letectva.
Státní sekretář ministerstva letectví, polní maršál - tak znělo pracovní zařazení a vojenská hodnost Erharda Milcha na vrcholu jeho slávy v Třetí říši, kde byl odpovědný především za řízení produkce letadel a vývoje nových typů. Ministr zbrojního průmyslu Albert Speer o něm napsal: "Byl chytrý a rychle chápající... V prvních měsících mého působení ve funkci ministra byla pro mne jeho rada nepostradatelná. Brzy se z toho vyvinulo srdečné přátelství, které trvá dodnes."
Novinář Walter Suskind poznal Milcha až v nezáviděníhodné pozici svědka (a současně i obžalovaného) při Norimberském procesu. Pro list Süddeutsche Zeitung ho popsal těmito slovy: "Podsaditý muž ne nepodobný představě amerického symbolu Johna Bulla. Silná osobnost, bystrý, empatický a přitom nepostrádající smysl pro humor."
Od děl k letadlům
Erhard Milch se narodil 30. března 1892 ve Wilhelmshavenu, dolnosaském městě s významným vojenským přístavem ležícím na břehu Severního moře. Jeho otec Anton Milch byl místní lékárník císařského vojenského námořnictva, křesťan luteránského vyznání, ale ve smyslu pozdějších Norimberských zákonů čistokrevný Žid. Matka Clara, rovněž luteránka, se za svobodna jmenovala Rosenau.
obr: "Byl chytrý a rychle chápající," napsal o Milchovi ministr zbrojního průmyslu Třetí říše Albert Speer. Na snímku Speer za volantem vozu, Milch sedí na opěradle.
Manželům Milchovým se narodilo celkem 6 dětí, kromě Erharda to nejdál dotáhl Werner narozený roku 1903. Teď trochu předběhneme děj: Werner vystudoval práva, za druhé světové války se zúčastnil polského, francouzského a afrického tažení i bojů v západní Evropě. Dosáhl hodnosti majora ve výsadkových jednotkách a získal vysoká vyznamenání za statečnost (mimo jiné rytířský kříž železného kříže). Po skončení války se podílel na obhajobě svého bratra Erharda obžalovaného Spojenci z válečných zločinů. Zemřel roku 1984.
Milch vstoupil do armády k dělostřelectvu roku 1910 a brzy dosáhl hodnosti poručíka. Za první světové války nejdříve bojoval na západní frontě, poté byl převelen k letectvu, kde prodělal výcvik leteckého pozorovatele. Dotáhl to až na velitele letky v hodnosti kapitána, další vojenskou kariéru však přetrhla válečná prohra. Versailleský mír donutil Německo dramaticky redukovat armádu a prakticky zlikvidovat vojenské letectvo. Roku 1920 odešel do civilu i Milch, s letadly se ale rozloučit nedokázal.
Do první světové války vstupovala letadla jako vcelku neškodné hračky ze dřeva a plátna, jejichž piloti po sobě stříleli pistolemi a ručně shazovali granáty na pozice protivníka. Vyšly z ní ale jako výkonné stroje, s nimiž se muselo počítat - mimo jiné i v civilní dopravě. Tímto směrem se ubíraly i myšlenky Erharda Milcha.
U kolébky Lufthansy a Luftwaffe
Milch společně se svým frontovým spolubojovníkem Gotthardem Sachsembergem roku 1920 založili v Dancigu (dnešní Gdaňsk) malou firmu, která provozovala leteckou linku do pobaltských republik. Roku 1923 se stal výkonným ředitelem její nástupnické společnosti Danziger Luftpost a postaral se o její spojení s konkurenční Aero Union, jehož výsledkem byl vznik společnosti Deutsche Aero Lloyd.
obr: Erhard Milch (zcela vpravo) blahopřeje posádce letounu Ju 52 Lufthansy (imatrikulace D-ANOY) po úspěšném přeletu Pamiru roku 1932
Poté i s Sachsenbergem přešli do Junkers Luftwerkehr, aby fúzovali s Deautsche Aero Lloyd. Několika promyšlenými tahy tak vznikla silná letecká společnost, která si udržela dobré jméno dodnes - tehdejší Deutsche Luft Hansa, současná Lufhansa. Erhard Milch byl jejím historicky prvním ředitelem.
Roku 1933 se v Německu k moci dostali nacisté. Jedním z prvních opatření nové vlády bylo vytvoření Říšského ministerstva pro letectví (Reichsluftfahrtministerium, RLM). Byl to nejen výraz pochopení významu letadel v připravované válce, ale i prestižní ministerský post pro Hitlerova ješitného spolubojovníka a bývalého válečného letce Hermanna Göringa.
Milch tu dostal funkci státního tajemníka řídícího Luftschutzamt (LA) - oddělení, které se zabývalo vojenským letectvem. Jeho úkolem tu bylo řídit vyzbrojování nově vznikajícího vojenského letectva - Luftwaffe.
Milchova pozice přitom nebyla jednoduchá. Mohl sice využívat své kontakty z civilní kariéry na výrobce letadel, současně ale narážel na diletantské zásahy nevypočitatelného Hermanna Göringa a jeho oblíbence Ernesta Udeta - rovněž bývalé stíhací eso z první světové války.
Brzy se ale objevil problém ještě větší: Erhard Milch musel čelit nařčení, že je židovského původu. To bylo něco, co se v Třetí říši neodpouštělo - tím méně pak na tak významné pozici.
Jan A. Novák
Psáno pro časopis Naše rodina
obr: Letadlo Brandenburg používané společností Deutsche Luft Hansa v době, kdy jí Milch vedl