Novákoviny

stránky publicisty Jana A. Nováka

SERIÁL: Žid, který velel Hitlerovu letectvu (4)

milch0

Ještě před začátkem války státní sekretář Třetí říše pro letectví Erhard Milch šťastně ustál obvinění z židovského původu a svou pozici naopak ještě posílil. Po okupaci Československa se jeho vliv rozšířil i na našem území, protože tu byly četné letecké továrny, zbrojní průmysl i konstrukční kanceláře. Také díky Mnichovu tak zesílil Hitlerův stát natolik, že mohl pomýšlet na vpád do západní Evropy - a úspěšně ho i provedl.

 

Už po Mnichovu a odtržení Sudet do oblasti působení Erharda Milcha spadla letecká továrna Eger Flugzeugewerke GmbH. Rozhodně nešlo o podnik druhé kategorie, vyráběly se tu například slavné bombardéry He-111 a později proudové stíhačky Me 262 nebo noční stíhačky He-219 Uhu vybavené radarem a katapultem. Prokazatelně se v ní řešily také úkoly spojené s vývojem nových typů letadel, mezi něž patřil dálkový bombardér He 177. Jeden z těchto velkých strojů tu byl přestavován na verzi B-5, která měla bez mezipřistání doletět do Japonska.

 

Luftwaffe v Praze

Vývoj všech těchto strojů spadal do Milchovy kompetence a nechybí ani hlasy, že právě jeho vinou Třetí říše v této oblasti svůj značný technologický náskok nezúročila. Ale nepředbíhejme...

Po likvidaci zbytku Československa (tzv. druhé republiky) Třetí říši prakticky zadarmo spadla do klína ještě mnohem lepší kořist. Darem z nebe byla především plzeňská Škodovka s její prvotřídní zbrojní výrobou, ale i na Milcha se dostalo. Do jeho sféry působení patřila zejména mimořádná koncentrace leteckých továren v Praze a okolí.

milch94

 

obr: Pražské letecké továrny vyráběly i proudové motory pro německá letadla - včetně legendární Me 262

 

 

Celá letadla pro Luftwaffe během války vyráběly Avia v Čakovicích, Aero ve Vysočanech, Českomoravské strojírny rovněž ve Vysočanech a Letov v Letňanech. Jinonický Walter od roku 1944 připravoval sériovou výrobu reaktivního leteckého motoru BMW 003, o kterém jsme tu už slyšeli v souvislosti s údajným Mietheho létajícím diskem BMW Flügelrad. Druhý německý proudový motor Jumo 004 se vyráběl v ČKD.

Dvě letiště (Ruzyň a Kbely) se kromě běžného operačního provozu používaly i pro testování nově vyvíjených strojů, takže v Praze a okolí prokazatelně probíhaly také vývojové práce a přestavby letadel - což byla jedna z hlavních oblastí zájmu Erharda Milcha. Například v létě 1942 ě na ruzyňském letišti přistál těžký bombardér He-177 (největší bombardér ve standardní výzbroji Luftwaffe), aby v továrně Letov prošel jakýmisi přestavbami pumového prostoru. Někteří autoři tvrdí, že šlo o úpravy, které měly umožnit zavěšení jaderné pumy určené pro bombardování Spojených států...

V Praze se také prokazatelně testovala zařízení pro tankování paliva za letu, první prototypy šestimotorových bombardérů Junkers Ju 390 a další letadla. Konstrukční kancelář Škoda-Kauba Flugzeugwerke v ulici Na Poříčí vyvíjela malý reaktivní stíhač - a tak by se dalo pokračovat docela dlouho. O osudu všech vyvíjených letadel rozhodoval Erhard Milch, takže české letecké továrny a vývojová pracoviště tvořily nezanedbatelnou část jeho pracovní náplně.

 

Vítězství a porážka

Podivný mír stvrzený Mnichovskou dohodou a zpestřený rozbitím zbytku Československa se 1. září 1939 změnil ve stejně podivnou války. Německo se se Sovětským svazem svorně podělilo o Polsko a Francie s Velkou Británií tentokrát své spojenecké závazky dodržely a vyhlásily mu válku.

milch941

 

obr: Erhard Milch (uprostřed) s Adolfem Hitlerem a Albertem Speerem

 

 

Pak se ale dlouho nedělo nic: Hitler doufal v další usmíření - a mnozí západní politikové zřejmě také. Podivná válka se ve skutečnou změnila až v květnu následujícího roku, kdy Hitlera čekání na druhý Mnichov omrzelo. Vojska Třetí říše vtrhla do západní Evropy a rychlost, s jakou došla až na břeh kanálu La Manche šokovala svět.

Luftwaffe v bleskové válce sehrála významnou roli - a spolu s ní i Erhard Milch. Při vpádu do Norska velel 5. vzdušné armádě (Luftflotte 5) v hodnosti generál plukovník. Úspěšné velení vzdušným silám při invazi do Norska a Francie mu vyneslo hodnost polního maršála (Generalfeldmarschall) a v roce 1941 funkci generálního inspektora letectva. Tehdy se ocitl na vrcholu moci, neměl na něm ale zůstat dlouho.

Po úspěšném vyřízení Francie se Třetí říše chystala vtrhnout do Velké Británie. K tomu ale potřebovala vybojovat vzdušnou převahu. Göring se domníval, že to půjde stejně snadno jako ve Francii a osobně převzal velení aby se ověnčil aureolou vítěze. Odmítl Milchův návrh zaútočit hned v červnu, než se Británie vzpamatuje z porážky na kontinentu a uklidil ho do administrativních funkcí na říšském ministerstvu letectví (RML).

Jenže britská Royal Air Force německé vzdušné armády odrazila a zklamaný Göring se od té doby raděj věnoval zahálce v luxusu svého soukromého sídla. Vinu za porážku svalil na generálplukovníka Ernesta Udeta. Také ten řešil problém alkoholem a drogami a v listopadu 1941 se zastřelil.

Faktická zodpovědnost za stav Luftwaffe se tak přenesla na Milcha - aniž by se ovšem mohl bránit Göringovým neuváženým rozhodnutím. To nejhorší však mělo teprve přijít.

(pokračování)

Jan A. Novák

Psáno pro časopis Naše rodina

milch95

obr: Abert Speer, Erhard Milch, letecký konstruktér a průmyslník Willy Messerschmitt

 


Komentáře   

0 #1 BHW 2017-04-01 07:27
Undeniably imagine that which you said. Your favourite reason appeared to be
on the web the easiest thing to understand of. I say to you,
I definitely get annoyed whilst people think about issues that they plainly don't realize about.
You managed to hit the nail upon the top and also outlined out the whole thing with no need side
effect , people can take a signal. Will probably be back to get
more. Thank you
Citovat
0 #2 BHW 2017-04-08 13:24
Nice post. I was checking continuously this blog
and I'm impressed! Very useful info specially the last part :) I care
for such information much. I was looking for this
certain information for a very long time.
Thank you and best of luck.
Citovat
0 #3 BHW 2017-04-14 18:06
It's awesome in favor of me to have a site, which is valuable
for my know-how. thanks admin
Citovat
0 #4 Leroy 2017-05-04 03:15
Sweet blog! I found it while searching on Yahoo News.
Do you have any suggestions on how to get listed in Yahoo News?
I've been trying for a while but I never seem to get there!

Appreciate it
Citovat

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

 
Joomla Templates at JoomlaShack.com