Za tajemstvím podzemí: Praha bývala uhelným revírem
- Kategorie: Cesty za záhadami
- Vytvořeno 10. 3. 2012 17:27
O tom, že uhlí se u nás ve velkém těží nebo těžilo na Ostravsku, v Pokrušnohoří a na Kladensku, se učí děti už v základní škole. Málokdo ale ví, že dolování této významné suroviny probíhalo také v Praze. A i když těžba málokdy splnila očekávání investorů, uhlí se tu opravdu vyskytovalo a na některých lokalitách možná někde dodnes vyskytuje.
Asi nejvýznamnějším pražským uhelným revírem byl vrch Peřín přímo v historickém centru dnešního velkoměsta. Zdejší uhlí vzniklo v období druhohor na dně teplého křídového moře, nebo v močálech blízko mořského pobřeží. Bylo poměrně nekvalitní s vysokým obsahem síry a mocnost slojí se počítala nanejvýš na desítky centimetrů.
První pokus o těžbu na Petříně je doložený z roku 1821, kdy o povolení k důlní činnosti požádal úřady jakýsi František Kurz. V následujících desetiletích vzniklo až deset důlních děl, převážně v prostoru mezi Nebozízkem a Hladovou zdí.
obr: Vchod do jedné z petřínských štol
Okolo roku 1850 ale začalo zdejším podnikatelům konkurovat mnohem kvalitnější kladenské uhlí a petřínské štoly byly postupně opuštěny.
Štoly pod Petřínem zůstaly dodnes, jedna z nich je i zpřístupněná veřejnosti. Ne ve všech se ale dobývalo uhlí - některé sloužily k odvodnění dolů (tzv. dědičné štoly), nebo k získávání vody pro Malou stranu. Dodnes chrání Petřín před sesuvy půdy, proto vyžadují trvalou údržbu. Voda tu teče pořád a přinejmenším ve dvou štolách stále ještě vyplavuje drobné kousky uhlí.
Na území dnešní Prahy se těžilo uhlí i v dalších lokalitách. Vůbec nejstarší důl vznikl v Hloubětíně už roku 1767. Zdejší důlní dílo nesoucí jméno svatého Antonína Paduánského neposkytovalo surovinu k topení, ale pro výrobu kamence v nedaleké huti. Další pokusy o těžbu uhlí se během 19. století uskutečnily v Libni, Vysočanech, na Proseku i jinde.
Jan A. Novák
psáno pro Hospodářské noviny
obr:
Umělé jeskyňky v peřínských skalách naznačují, že kopec má zajímavou geologickou hostorii