Novákoviny

stránky publicisty Jana A. Nováka

Foto a video pod vodou

foto a video pod vodou

Obrovský nárůst počtu lidí, kteří cestují do zahraničí v posledních letech, vedl také k dramaticky se zvyšujícímu množství těch, kteří se tam podívají pod mořskou hladinu - a kteří při potápění také chtějí fotografovat či pořizovat amatérské videozáběry. Nabídka turistických kanceláří, potřebného zboží v obchodech, stejně jako potápěčská střediska v přímořských letoviscích to umožňují prakticky každému a tomu odpovídá i zájem veřejnosti. Potápění a snímání pod vodou se tak v krátké době změnilo z výlučného sportu poměrně úzkého okruhu lidí na běžnou prázdninovou zábavu - stejně jako windsurfing, rafting a další podobné aktivity.

Fotografování a video pod vodou ovšem i s tím nejlepším vybavením nejde úspěšně provozovat bez určitých znalostí. Lidé připravující se na cestu také obvykle nevědí, co z bohaté nabídky zařízení pro své potřeby vybrat, bez jakého příslušenství se neobejdou a co je naopak zbytečným výdajem, jak s touto technikou zacházet. Jen málokdo také tuší, jak se liší práce s kamerou pod vodou od obyčejného fotografování a natáčení, jaké podmínky jsou nejlepší a kdy to naopak příliš nejde, jaká místa vyhledávat a jak postupovat při určitých situacích a typech záběrů. Významná je zde i otázka bezpečnosti. To vše se týká nejen práce přímo pod vodou, ale i fotografování a filmování na palubě surfů a malých sportovních lodí, na plážích a v klimaticky extrémních oblastech (deštné pralesy, pouště, velehory a polární oblasti atd).

Pro všechny, kteří se těmto aktivitám věnují, nebo o tom zatím jen uvažují, by měla být navrhovaná kniha vítaným rádcem a případně i společníkem na cestě. Kniha však také patrně bude vhodným prostředkem cílené reklamy pro velké množství cestovních kanceláří, potápěčských škol a prodejen příslušných potřeb.

Bohatě vypravená publikace s mnoha barevnými fotografiemi, nákresy a schématy. V příloze nechybí ani stručná historie fotografování a filmování pod vodou

Novák, J.: Foto a video pod vodou, Grada, Praha 1998, 80 str.
stav zásob: 0
cena včetně poštovného a balného: -

Ze stejného soudku

 
Joomla Templates: by JoomlaShack